Site icon wroclawianin.info

Adrian Zandberg: chcemy poważnej dyskusji o pomysłach na polskie samorządy

Wybory samorządowe to nie kolejna odsłona wojny polsko-polskiej. Te wybory to decyzja, na co wydamy olbrzymie pieniądze, którymi będą dysponować samorządy przez najbliższe 4 lata – powiedział Adrian Zandberg na konferencji prasowej we Wrocławiu. Zandberg odwiedził Dolny Śląsk, żeby przedstawić liderki i liderów list Razem do sejmiku wojewódzkiego.

                                                                           Adrian Zandberg/mat.pras.

– Porozmawiajmy o programie. W najbliższej kadencji samorządy otrzymają olbrzymie pieniądze. Już wiemy, że Platforma Obywatelska chce je zabrać mniejszym, uboższym samorządom. Wiemy też, że Prawo i Sprawiedliwość chce na wielką skalę rozdawać je kościołowi katolickiemu i międzynarodowym korporacjom. Partia Razem chce te pieniądze przeznaczyć na poprawę jakości życia zwykłych ludzi – na więcej żłobków i przedszkoli, skuteczną walkę ze smogiem, na wsparcie dla osób starszych – mówił Adrian Zandberg.

Liderką list Razem do sejmiku województwa dolnośląskiego z okręgu wrocławskiego jest Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, członkini Zarządu Krajowego partii Razem i laureatka prestiżowej nagrody Global Thinkers. Tuż za nią znajduje się Iwo Augustyński, ekonomista i wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Wraz z Zandbergiem opowiadali dzisiaj na wrocławskim Nadodrzu o propozycjach partii na skuteczną walkę ze smogiem.

– Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli obnażył skandaliczne zaniedbania – przypomniał Adrian Zandberg. – Podłączanie kolejnych kamienic do sieci ciepłowniczej i wymiana źródeł ciepła przebiegają tak wolno, że na czyste powietrze na Dolnym Śląsku poczekamy nawet do 2060 roku. Sytuacja wymaga radykalnych rozwiązań i konkretnych pomysłów. Lecz o pomysłach na samorząd w tej kampanii rozmawiamy za mało.

– Wprowadzimy dofinansowania do wymiany przestarzałych pieców – zadeklarowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Wysokość dofinansowań do rozwiązań antysmogowych będzie zależeć od zamożności mieszkańców. Brak pieniędzy nie może być przeszkodą w walce o czyste powietrze.

Według Razem władze samorządowe bagatelizują problem smogu i niechętnie informują mieszkańców i mieszkanki o sytuacjach, w których jakość powietrza jest niebezpieczna dla zdrowia. Tymczasem szacuje się, że rocznie z powodu smogu w Polsce umiera 45 tys. osób.

– Dlatego rozpoczniemy szeroką kampanię społeczną o smogu – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – O przekroczonych normach i związanym z tym zagrożeniu będziemy niezwłocznie informować szkoły, żłobki i przedszkola oraz inne placówki opiekuńcze.

Wymiana pieców i rzetelna edukacja to nie jedyne rozwiązania Partii Razem w walce ze smogiem. Na początku swych rządów Rafał Dutkiewicz sprzedał wrocławską sieć ciepłowniczą prywatnemu inwestorowi, co według działaczy do dziś obniża skuteczność lokalnej polityki antysmogowej.

– Miasto pozbyło się odpowiedzialności za wrocławskie powietrze i oddało nasze zdrowie w ręce korporacji. To musi się zmienić – mówi dr Iwo Augustyński. – Miasto wraz z samorządem wojewódzkim i państwowymi inwestorami finansowymi powinno odzyskać spółkę ciepłowniczą a następnie stopniowo kupować udziały, aż do momentu zostania co najmniej udziałowcem większościowym. Dziś Wrocław na życzenie jego władz jest pozbawiony podstawowego narzędzia walki ze smogiem.

Partia Razem startuje do sejmików wojewódzkich w całym kraju, a w 15 polskich miastach popiera miejskie komitety wyborcze, budowane wspólnie z organizacjami społecznymi, ruchami miejskimi i lewicowymi ugrupowaniami. We Wrocławiu członkowie i członkinie Razem startują z list KWW Wrocław dla Wszystkich z Martą Lempart jako kandydatką na prezydentkę i Wojciechem Browarnym z Razem jako kandydatem na wiceprezydenta.

Exit mobile version