Biznes

Adwokat rodzinny, komu pomaga? Jakimi sprawami się zajmuje?

Zastanawiasz się nad rozwodem lub separacją? A może walczysz o prawo do opieki nad dzieckiem? Zobacz, do kogo musisz się zgłosić oraz dowiedz się, w jakich sprawach pomaga adwokat rodzinny.

Czym zajmuje się adwokat rodzinny?

Na początku musisz wiedzieć, że prawo rodzinne to część prawa cywilnego. Reguluje ono stosunki wewnątrzrodzinne oraz relacje prawne rodziny z innymi podmiotami. Natomiast adwokat rodzinny zajmuje się kwestiami dotyczącymi separacji, rozwodu oraz podziału majątku, a także prawami nieletnich. Z jego pomocą można ustalić w sądzie rodzinnym kwestie związane z zakresem władzy rodzicielskiej, kontaktami z dzieckiem, a także z ustalaniem ojcostwa. Ponadto adwokat rodzinny, jak np. http://adwokatrodzinny.wroclaw.pl/, pomaga w sprawach majątkowych, m.in. w sporządzaniu intercyzy, czy w ustalaniu alimentów oraz w ich egzekwowaniu.

Kolejnym obszarem, jakim zajmuje się adwokat rodzinny, są przestępstwa popełniane przez nieletnich.

Kiedy zgłosić się do adwokata rodzinnego?

Choć teoretycznie każda z tych spraw może przebiegać bez udziału adwokata rodzinnego, w praktyce ich pomoc często okazuje się nieoceniona. Adwokat nie dość, że reprezentuje swoich klientów w sądzie, pomaga w uzyskaniu jak najkorzystniejszego wyroku, ale także wyjaśnia i tłumaczy, jak wypełnić niezbędne dokumenty.

Jest to szczególnie ważne w takich przypadkach jak rozwód z orzekaniem o winie, ustalanie władzy rodzicielskiej i wymiar kontaktów z dzieckiem, a także podział majątku. Czyli tak naprawdę specjalista jest potrzebny zawsze wtedy, gdy między partnerami nie ma zgodności lub gdy oskarżonym jest nieletni, któremu grozi pobyt w zakładzie poprawczym.

Jak wybrać adwokata rodzinnego?

Na początku należy wiedzieć, że adwokaci rodzinni również posiadają węższe specjalizacje. Niektórzy z nich zajmują się wyłącznie kwestiami związanymi z rozwodem, inni mają duże doświadczenie w sprawach nieletnich. Dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić, w jakich obszarach działa kancelaria.

Ponadto, gdy szukasz np. pomocy podczas separacji, musisz zapytać się specjalisty, jakie czynności podejmuje. Może on przygotowywać pozew o separację oraz pisma procesowe, reprezentować klienta przed sądem, negocjować z małżonkiem lub udzielać porad w tym zakresie. Jeśli chcesz, aby wszystko od początku do końca zostało przeprowadzone z jego pomocą, musisz ustalić, czy taki zakres prac jest możliwy.

Najlepiej jest także wybrać tę kancelarię, która zapewnia kompleksową pomoc. I w przypadku adwokata rodzinnego bardzo ważna jest dyskrecja, zrozumienie oraz szybkie działanie, od którego często zależy wynik sprawy. I aby było Ci łatwiej, szukaj specjalisty w swoim mieście – pamiętaj, że adwokat musi dokładnie poznać Twoją sprawę, dlatego konieczna będzie organizacja kilku spotkań.

Dla wielu osób ważny jest też koszt związany z korzystaniem z pomocy adwokata. W związku z kodeksem etyki adwokackiej, cenniki usług nie są powszechnie dostępne. Dlatego najlepiej jest umówić się na konsultacje w kancelarii, podczas których zostanie ustalona wysokość wynagrodzenia. Jeśli wyrazisz na nią zgodę, podpisana zostanie umowa. Ponadto niektórzy adwokaci umożliwiają rozłożenie płatności na raty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *