Gruzini kręcą film na Dolnym Śląsku

Ekipa telewizyjna gruzińskiej Adjara TV przebywa na Dolnym Śląsku. Filmowcy kręcą reportaż o naszym regionie. Dziennikarze towarzyszą delegacji Ministerstwa Kultury i Departamentu Turystyki Adżarskiej Republiki Autonomicznej.

Wizyta Gruzinów na Dolnym Śląsku to kolejny element Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury, który realizowany jest w ramach współpracy regionów Dolnego Śląska i Adżarskiej Republiki Autonomicznej Gruzji.

Goście z Adżarii zwiedzili już Wrocław, obejrzeli m.in. nasze największe zabytki i atrakcje turystyczne, wśród nich min, Hydropolis, które wyrasta na nowoczesną wizytówkę Wrocławia. Na trasie filmowców obowiązkowo pojawiła się Hala Stulecia, Uniwersytet Wrocławski, a także nasze muzea.

W kolejnych dniach grupa odkryje Kotlinę Kłodzką, wejdzie na Śnieżkę i zwiedzi pałace Kotliny Jeleniogórskiej. To jednak nie wszystko, Goście poczują także, jak smakuje nasze region. Będą mieć okazję posmakować naszych regionalnych potraw i trunków.

Efektem końcowym tego przyjazdu ma być film, który w Gruzji będzie promował turystyczne i gospodarcze walory Dolnego Śląska. Projekt realizuje wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki.

Polsko-Gruziński Festiwal Kultury to cykl wydarzeń, które trwają od wiosny tego roku. Składają się na niego cztery przedsięwzięcia: spektakle teatralne, występy słynnego gruzińskiego zespołu „Batumi” oraz zespołu baletowego „Khorumi”, wspólny plener fotograficzny, a także dwa reportaże filmowe w ramach współpracy TVP Wrocław, TV Adżaria i OKiS.
W marcu legnicki Teatr im. H. Modrzejewskiej wraz z realizatorami i aktorami gruzińskimi z Państwowego Teatru Dramatycznego w Batumi, przygotował dwa spektakle.

Pierwszy z nich to „Wiele demonów”, powstały na podstawie powieści Jerzego Pilcha, wyreżyserowany przez dyrektora legnickiego teatru – Jacka Głomba. Zagrało w nim dziesięciu gruzińskich artystów. Drugi spektakl „Syndrom albo do kogo śpiewasz?” – to sztuka Sławomira Mrożka, wystawiona w adaptacji gruzińskiego reżysera – Andro Enukidze, z wykorzystaniem gruzińskich pieśni.

W kwietniu Dolnoślązacy mogli podziwiać występy zespołu „Khorumi”, który powstał w 2002 roku i zasłynął na wielu festiwalach na świecie z profesjonalnych wykonań pieśni i tańców ludowych. Drugi zespół „Batumi”, jest jedną z najlepszych i najbardziej popularnych grup folklorystycznych w Gruzji. Repertuar „Batumi” bogaty jest w gruzińskie pieśni, hymny kościelne, romanse, utwory klasyczne, a także współczesne przeboje muzyki pop. Artyści poprzez swój taniec i śpiew przybliżą dolnośląskiej publiczności adżarski folklor.

Współpraca na gruncie sztuk wizualnych zaowocowała przeprowadzeniem na Dolnym Śląsku i w Adżarii dwóch plenerów artystyczno-fotograficznych, w których uczestniczyli wytypowani przez polsko-gruziński duet kuratorów, fotograficy z obydwu objętych programem państw. Projekt podsumowano dwoma ekspozycjami w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz w galerii sztuki Batumi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *