Gruzińskie opowieści

Gruzińskie opowieściW ramach współpracy regionów Dolnego Śląska i Adżarskiej Republiki Autonomicznej Gruzji Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu organizuje Polsko-Gruziński Festiwal Kultury.

Na Festiwal składają się cztery przedsięwzięcia, które będą realizowane od marca do końca 2017 roku. W ramach projektu odbędą się spektakle teatralne, występy słynnego gruzińskiego zespołu „Batumi” oraz zespołu baletowego „Khorumi”, wspólny plener fotograficzny, a także zrealizowane zostaną dwa reportaże filmowe w ramach współpracy TVP Wrocław, TV Adżaria i OKiS.

Już w kwietniu Ośrodek Kultury i Sztuki wraz z Teatrem im. C.K Norwida w Jeleniej-Górze, Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniewskiego w Wałbrzychu, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Zdrojowym im. St. Moniuszki w Kudowie-Zdroju oraz Teatrem Starym w Bolesławcu zapraszają Państwa na „GRUZIŃSKIE OPOWIEŚCI”. Dolny Śląsk odwiedzą dwie uznane grupy gruzińskich tancerzy i muzyków. Pierwsza z nich to zespół „Khorumi”, który powstał w 2002 roku i zasłynął na wielu festiwalach na świecie z profesjonalnych wykonań pieśni i tańców ludowych. Drugi zespół, „Batumi”, jest jedną z najlepszych i najbardziej popularnych grup folklorystycznych w Gruzji. Repertuar „Batumi” bogaty jest w gruzińskie pieśni, hymny kościelne, romanse, utwory klasyczne, a także współczesne przeboje muzyki pop. Artyści poprzez swój taniec i śpiew przybliżą dolnośląskiej publiczności adżarski folklor.

 

OPISY ZESPOŁÓW

Państwowy ZESPÓŁ “KHORUMI”

Zespół “Khorumi” powstał w 2002 roku na bazie adżarskiego państwowego ludowego zespołu śpiewu i tańca imienia M. Kukhianidze. Dyrektorem artystycznym zespołu jest wykładowca gruzińskiej choreografii Temuri Bibileishvili, odznaczony rosyjskim Orderem Honoru. Zespołem opiekują się choreografki: Tamta Kervalishvili i Tornike Dolizde oraz mendadżerka Lili Varshanidze.

Od samego początku zespół zachwyca publiczność profesjonalizmem, umiejętnościami scenicznymi oraz oryginalną choreografią. Zespół otrzymał wiele nagród na gruzińskich i międzynarodowych festiwalach, a także na Światowym Konkursie Tańców Ludowych.

W 2010 roku rząd regionu Adżarii nadał zespołowi status „państwowy”. Zespół regularnie bierze udział w występach organizowanych przez rząd Adżarii dla zagranicznych gości, byli to m.in.: prezydent USA – Joe Biden, kongresmen – John McCain, obecny prezydent USA – Donald Trump, prezydenci Ukrainy i Polski oraz prezydent Azerbejdżanu – Ilkham Aliev.

PAŃSTWOWY ZESPÓŁ WOKALNY „BATUMI”

Państwowy zespół wokalny „Batumi” powstał w 2000 roku. To jeden z najlepszych i najbardziej popularnych współcześnie zespołów ludowych Gruzji. Najwięksi gruzińscy muzycy, tacy jak Jansug Kakhidze, Anzor Erkomaishvili czy Robert Gogolashvili inspirowali się ich występami.

„Batumi” wygrał Pierwszą Nagrodę na Piątym Festiwalu Ludowym w Szwecji, jak i również na festiwalu Jano Kakhidze „Jesień Tibilisi”. Zespół z sukcesami brał udział w festiwalach w Turcji, Rosji, Szwecji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Łotwie, Polsce, Austrii, Grecji, Bułgarii, Azerbejdżanie, Iranie, Izraelu i Chinach.

Repertuar zespołu „Batumi” jest bogaty w gruzińskie pieśni ludowe, kościelne hymny, romanse, współczesne piosenki muzyki pop, a także muzyki klasycznej; zrekonstruował wiele dawnych, oryginalnych i zapomnianych pieśni ludowych Gruzji.

Swoją pierwszą płytę CD zespół opublikował w 2005 roku. Składa się na nią 21 gruzińskich pieśni ludowych. Muzyka zespołu jest publikowana w różnych radiowych i telewizyjnych antenach.

HARMONOGRAM WYSTĘPÓW:

4 kwietnia

Jelenia Góra ,Teatr im. Teatr Norwida, godz. 19.00, bilety: 2 zł

5 kwietnia

Strzegom, Strzegomskie Centrum Kultury, godz. 18.00, bilety: 10 zł

6 kwietnia

Wałbrzych, Teatr Dramatyczny, godz. 19.00, wstęp wolny (wejściówki do pobrania w kasie teatru)

7 kwietnia

Wrocław, Teatr Polski , godz. 19.00, bilety 30 zł

9 kwietnia

Kudowa-Zdrój, Teatr Zdrojowy, godz. 19.00, wstęp wolny

11 kwietnia

Milicz, aula I LO, godz. 18.00, wstęp wolny

12 kwietnia

Bolesławiec, Teatr Stary, godz. 19.00, wstęp wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *