Miłosne wspomnienia z PRL-u

Grazyna-Wisniewska-wlasnosc-Doroty-Wisniewskiej-jpgOd jutra w Muzeum Pana Tadeusza będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę – ślubnej mody i zwyczajów z PRL. Na wszystkie wydarzenia związane z wystawą – wstęp wolny.

– Impresyjna ekspozycja porusza temat nostalgii za potencjalnie najbardziej romantyczną chwilą w życiu człowieka – rytuałem składania małżeńskiej przysięgi. Tęsknimy za miłością, za młodością, być może również za czasami analogowej pamięci, długich podróży, odręcznie pisanych listów i kilku w życiu uroczystych wizyt u fotografa. – mówi Maria Marszałek z Muzeum Pana Tadeusza – Jednocześnie nasza wystawa, trochę na przekór, dotyczy również zapominania.

Na wystawie zobaczymy m.in. oryginalne stroje ślubne z czasów PRL oraz archiwalne zdjęcia z kolekcji Anny Straszewskiej i Zuzanny Żubki-Chmielewskiej, a także z prywatnych albumów mieszkańców Dolnego Śląska. Wystawę uwieńczy finisaż połączony z czytaniem wierszy Miłosza.

Jesienią planowana jest kolejna wystawa, pt. Historia przyszłości w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum Kamienica Pod Złotym Słońcem Rynek 6, 50-126 Wrocław czynne: wtorek-niedziela 10:00-17:00

Program

sobota, 6 sierpnia, godz. 18:00 Wernisaż wystawy

niedziela, 14 sierpnia, godz. 12:00-14:00 Drugie życie rzeczy – warsztat rodzinny Podczas warsztatów wykorzystamy niepotrzebne przedmioty z PRL i nie tylko. Dzieląc je na części i składając w nowe całości, skonstruujemy wynalazki. Zajęcia poprowadzi rzeźbiarz i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – Tomasz Opania

niedziela, 14 sierpnia, godz. 15:00 Oprowadzanie kuratorskie: Zuzanna Żubka-Chmielewska

sobota, 27 sierpnia, godz. 10:00-13:00 Prucie halek, warsztat/performance dla kobiet w ramach cyklu „Otwarte Pracownie Warsztaty zostaną poprowadzone w oparciu o techniki aktorskie, wizualizacje, kontakt z własnym ciałem oraz pracę z dźwiękiem, ruchem i ciszą. Uwieńczeniem pracy będzie realizacja performance nawiązującego do tematu wystawy. Zajęcia poprowadzi Joanna Rosa, aktorka, performerka, autorka projektów teatralnych oraz warsztatów artystycznych, która współpracuje m.in z Teatrem Polskim w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

niedziela, 28 sierpnia, godz. 15:00 Oprowadzanie kuratorskie: Anna Straszewska

piątek, 9 września, godz. 16.00-20.00 Suknia marzeń – ilustratorskie warsztaty dla dorosłych Podczas warsztatów skupimy się na sukni ślubnej i pokażemy prezentacje artystów i projektantów od lat 50. do 80. XX wieku. Zapoznamy uczestników, na czym polega wykorzystanie różnych technik artystycznych, jak akwarela, tusz, markery i kredki. Warsztaty poprowadzi Elena Ciuprina – ilustratorka i projektanta ubioru, która skończyła Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Organizuje cykliczne autorskie warsztaty ilustracji modowej. Autorka ilustracji publikowanych w magazynach „Elle”, „K MAG”, „Digital Camera”, „Dew Magazine”, „Lounge”. Ilustruje teksty na platformie Fashion PR Talks.

sobota, 10 września, godz. 12.00-15.00 Przygoda z modą – warsztaty rodzinne Będziemy projektować rodzinną kolekcję mody. Młodsze dzieci otrzymają specjalnie przygotowane kolorowanki, a starsze będą mogły poćwiczyć rysowanie prostych sylwet i balowych kreacji. Warsztaty poprowadzi Elena Ciuprina – ilustratorka i projektanta ubioru, która skończyła Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Organizuje cykliczne autorskie warsztaty ilustracji modowej. Autorka ilustracji publikowanych w magazynach „Elle”, „K MAG”, „Digital Camera”, „Dew Magazine”, „Lounge”. Ilustruje teksty na platformie Fashion PR Talks.

sobota, 17 września, godz. 12.00-14.00 Zapomniane marzenia – warsztaty rodzinne Podczas warsztatów podziałamy z fotografią i zasuszonymi kwiatami. Stworzymy własne kolaże sentymentalne. Postaramy się złapać ulotne wspomnienia wyjątkowych wydarzeń naszego życia.

sobota, 17 września, godz. 18.00 Finisaż wystawy – czytanie Miłosza przez zaproszonych gości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *