Więcej Wrocławskich Rowerów Miejskich od 2019 r.!

Liczba rowerów miejskich z 810 wzrośnie do 2000, a liczba stacji podwyższy się z 81 do 200! Takie były oczekiwania mieszkańców, którzy bardzo aktywnie wzięli udział w konsultacjach społecznych związanych z rowerem miejskim.

Głównym wnioskiem z konsultacji jest fakt, że mieszkańcy oczekują większej ilości stacji i rowerów. Wskazywane przez mieszkańców lokalizacje Wrocławskiego Roweru Miejskiego jednoznacznie sugerują, że wrocławianie widzą w tym projekcie szansę na lepszą mobilność. Zdecydowana większość wniosków dotyczyła codziennych podróży, a nie rekreacyjnych wycieczek na łonie natury.

– Szanujemy potrzeby mieszkańców, wychodzimy im naprzeciw, ale przede wszystkim naprawdę cieszymy się, że wrocławianie tak zdecydowanie skłaniają się w stronę codziennego podróżowania właśnie rowerami. Szczególnie ważnym aspektem wyróżniającym się w ankietach była potrzeba integracji systemu rowerowego z instytucjami edukacyjnymi. Dotyczyło to zarówno obiektów przeznaczonych dla studentów ale również lokalizacje szkół- mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Konsultacje trwały przez cały marzec. Na specjalnie dedykowanej stronie internetowej każdy mógł wypełnić ankietę z pytaniami odnoszącymi się do sposobu, częstotliwości i jakości korzystania z systemy Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Ankietowani mieli również możliwość wizualnego zaznaczenia na mapie Wrocławia 10 punktów, gdzie według nich miałyby stanąć nowe stacje. Mieszkańcy wskazali aż 13 tysięcy takich miejsc.

– Konsultacje społeczne okazały się strzałem w dziesiątkę. Wrocławianie bardzo chętnie do nich przystąpili. Wypełnili rekordową ilość ankiet, prawie trzy i pół tysiąca, wskazując w ten sposób kierunki rozwoju systemu na przyszłość. Był to dla nas potężny materiał do analizy- mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy.

Wskazane przez mieszkańców punkty wyznaczyły obszary, w których zdecydowanie potrzebne są nowe stacje. Jeśli wszystkie zostaną zainstalowane osiągniemy wynik na poziomie 67 procent użytkowników, którzy ze stacji rowerowej do miejsca zamieszkania będą mieli do pokonania najdalej 500 metrów.

– System obejmie zdecydowanie większą liczbę mieszkańców oraz osiedli, które do tej pory nie były obsługiwane rowerem miejskim. W ramach systemu zrealizujemy wszystkie wygrane wnioski z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego z ubiegłych lat, ale również te, które zgromadziły znaczne ilości głosów a mimo tego nie wygrały- mówi Krzysztof Ziental z Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Raport z konsultacji WRM do przeczytania tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *