Retrospektywa „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Centrum Historii Zajezdnia

Retrospektywa gdyńskiego Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” tym razem odbędzie się we Wrocławiu. 27 i 28 lutego w Zajezdni pokazanych zostanie kilkanaście filmów. W programie znalazły się także wystawy oraz spotkania z twórcami, historykami i samymi uczestnikami walk o wolną Polskę. Wstęp wolny.

Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to największe tego typu przedsięwzięcie poświęcone polskiej historii najnowszej i Żołnierzom Wyklętym. Retrospektywa imprezy, która odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Wydarzenie będzie okazją do spotkań z filmowcami, historykami, producentami oraz z tymi, którzy narażali życie walcząc o wolną Polskę. Ideą Festiwalu jest przypomnienie sylwetek i dziedzictwa tych, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji. Pokazana będzie roli polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem. Podczas Retrospektywy będzie można spotkać się z wrocławskimi bohaterkami: Martą Ziębikiewicz (rodzina Żołnierzy Wyklętych), Genowefą Aleksander (Narodowe Siły Zbrojne), Sabiną Murias oraz Wandą Kiałką (Armia Krajowa).

W trakcie dwóch dni Festiwalu zaprezentowanych zostanie 13 filmów oraz 2 wystawy tematyczne. Goście festiwalu będą mogli również wziąć udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz zwiedzić wystawę główną Centrum Historii Zajezdnia „Wrocław 1945-2016” specjalnie przygotowaną ścieżką „Szlakiem Żołnierzy Wyklętych”. Podczas wydarzenia zaprezentują się także grupy rekonstrukcyjne, a podczas spotkania autorskiego „My, reakcja”, Piotr Semka przybliży powojenną panoramę społecznego oporu wobec komunistycznej władzy.

Zarejestruj się na projekcję

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w Sali kinowej, na projekcje wymagana jest wcześniejsza rejestracja, która potrwa do piątku 24 lutego do godziny 12:00. Rezerwacja miejsc prowadzona jest na stronie: www.retrospektywy.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *