Schronisko dla roślin – rozpoczyna się kolejna edycja! Przyjdź i wymień się rośliną

Masz ogrodowe rośliny, z którymi nie wiesz co zrobić? Szukasz kwiatów, krzewów lub drzew, które chcesz posadzić w ogrodzie? Weź udział w akcji „Schronisko dla roślin” i wymień się z innymi.

                                                                                       fot.: pixabay.com

24 września 2018 r. rozpoczyna się kolejną edycja projektu „Schronisko dla roślin”. Przez 4 kolejne poniedziałki w wybranych lokalizacjach mieszkańcy Wrocławia będą mogli wymieniać się roślinami. Projekt „Schronisko dla roślin” pozwala przede wszystkim na edukację proekologiczną oraz kształtowanie odpowiedzialności i troski o otaczającą nas przyrodę. To również szansa na zwiększenie bioróżnorodności na prywatnych terenach zielonych. Kolejnym plusem tego projektu jest możliwość umacniania więzi społecznych, wspólne spotkania i wymiana cennych doświadczeń oraz wiedzy.

Kiedy i gdzie:

16.00 – 19.00

1. Morskie Oko – 24 września 2018

2. Park Zachodni ul. Pałucka – 1 października 2018 r.

3. Plac Społeczny – 8 października 2018 r.

4. Zieleniec przy ul. Kasprowicza 45 – 15 października 2018

 

Jak prawidłowo przygotować rośliny:

Rośliny należy wykopać i umieścić w doniczce, następnie podlać. Tak przygotowane można przynieść do punktu wymiany roślin. Każda przyniesiona roślina zostanie sprawdzona pod względem fitosanitarnym (czy jest zdrowa) oraz prawidłowo oznaczona – gatunek i siedlisko, tak aby kolejne osoby mogły ją zabrać do swojego ogrodu.

Pozostawienie roślin w punkcie wymiany daje pierwszeństwo w wyborze roślin do odbioru. Jednakże każdy kto przyjdzie bez rośliny również będzie mógł wybrać roślinę dla siebie.

W schronisku dla roślin będzie można skorzystać z porad fachowca, który zawsze będzie na miejscu i doradzi np. w jakim miejscu posadzić roślinę, która nam się spodobała. Podpowie jaką roślina preferuje glebę, czy woli rosnąć w miejscu nasłonecznionym czy w cieniu. Odpowie także na wiele pytań związanych ze szkodnikami i chorobami jakie dotykają nasze rośliny. Jest to obecnie bardzo ważny temat zawłaszcza, że ćma bukszpanowa w zastraszającym tempie niszczy bukszpany.

Do współpracy przy projekcie zaproszono Janusza Mazurka, absolwenta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych w specjalności ochrona roślin. Jest Członkiem Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Nadzoruje stan fitosanitarny kolekcji narodowych w Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach. Od kilku lat prowadzi zajęcia z ochrony winorośli na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *