Centrum Historii Zajezdnia na wakacje

fot. Marcin Jędrzejczak

Kino plenerowe, wystawa motoryzacji czy koncerty to tylko niektóre wydarzenia z bogatego programu na wakacje w Centrum Historii Zajezdnia.

Nadchodzące tygodnie w Zajezdni wypełnią wydarzenia będące realizacjami pomysłów Gości. Należy do nich m.in. kino samochodowo-plenerowe, które zagości przed Zajezdnią w każdy piątek lipca i sierpnia. W repertuarze znalazły się najgłośniejsze produkcje światowej kinematografii ostatnich lat. Sezon kina plenerowego zostanie otwarty 7 lipca filmem „Grand Budapest Hotel”.

W sierpniu natomiast będzie można zobaczyć wystawę plenerową historii motoryzacji PRL-u. Zdjęciom Stanisława Kokurewicza będzie towarzyszyć prezentacja zabytkowych, kultowych aut.

Piątkowi uczniowie będą zwiedza

Ponadto, chcąc symbolicznie rozpocząć wakacje i nagrodzić pilnych uczniów, CH Zajezdnia zaprasza
na darmowe zwiedzanie wystawy głównej wszystkich, którzy mogą pochwalić się „piątką”
na tegorocznym świadectwie szkolnym. Akcja trwa do końca sierpnia, aby skorzystać z darmowej wejściówki wystarczy przedstawić ksero bądź zdjęcie świadectwa.

Nowe godziny otwarcia

W sezonie wakacyjnym (lipiec-sierpień) Centrum Historii Zajezdnia będzie otwarte w nowych, dogodniejszych godzinach:
• poniedziałek: nieczynne
• wtorek, środa, czwartek: 10.00 – 18.00
• piątek, sobota, niedziela: 11.00 – 19.00
Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem.

Lato 2017 w Zajezdni

30 CZERWCA 2017
13:00 – 15:00 Niezwykłe życie autorstwa Jadwigi Leszczyńskiej
Zapraszamy na spotkanie prezentujące książkę „Niezwykłe życie” autorstwa Jadwigi Leszczyńskiej. W spotkaniu, udział wezmą synowie autorki: Jan i Wacław Leszczyńscy. Wspomnienia Jadwigi Leszczyńskiej, założycielki i organizatorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, ukazały się dzięki staraniom jej synów. Bracia poświęcili trzy lata na zbieranie i opracowywanie wspomnień matki oraz na usilne starania o ich wydanie, zakończone sukcesem.

1 – 31 LIPCA 2017
The World Games 2017 – wystawa plenerowa
Na wystawie zainspirowanej odbywającymi się we Wrocławiu „igrzyskami sportów nieolimpijskich” zobaczymy m.in. nagrodzone prace konkursu „Namaluj mi historię”.

LIPIEC – SIERPIEŃ 2017
21:30
W każdy wakacyjny piątek przed Zajezdnią stanie samochodowo-plenerowe kino. Zmotoryzowanych zapraszamy na nasz parking, dla pozostałych przygotowane będą zajezdniowe leżaki. W repertuarze najlepsze produkcje ostatnich lat światowej kinematografii.
7 lipca | Grand Budapest Hotel
14 lipca | Good Bye Lenin
21 lipca| Jak zostać królem
28 lipca | O północy w Paryżu
4 sierpnia | Wielkie piękno
11 sierpnia | Pół żartem, pół serio
18 sierpnia | wybór widzów

do 14 LIPCA 2017
Wystawa „Solidarność Walcząca 1982 – 2017”
Wystawa plenerowa przygotowana z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej we Wrocławiu. Będzie ją można oglądać na placu przed Zajezdnią. Na 22 planszach przedstawiono w sposób syntetyczny historię i idee tej konspiracyjnej organizacji, która zdecydowanie opowiadała się za obaleniem komunistycznej władzy w PRL i odzyskaniem pełnej niepodległości przez Polskę. Odrębna ekspozycja prezentuje dorobek Poczty Solidarności Walczącej. Jest to unikalna kolekcja znaczków, kopert i kart okolicznościowych wydanych w podziemiu. Autorem obydwu wystaw jest Jacek Jaśkiewicz, który w latach osiemdziesiątych był studentem grafiki i projektował oraz drukował znaczki Poczty Solidarności Walczącej.

1 SIERPNIA – 31 SIERPNIA 2017
Motoryzacja w PRL – wystawa plenerowa
Wystawa plenerowa o historii motoryzacji w PRL. Opisująca początki peerelowskiej motoryzacji we Wrocławiu. Na wystawie prezentowane będą m.in. zdjęciach Stanisława Kokurewicza ze zbiorów Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Dodatkowo wystawie towarzyszyć będzie prezentacja zabytkowych, kultowych aut minionych lat 70.

1 – 2 WRZEŚNIA 2017
wROCK for Freedom
Tradycyjnie na zakończenie wakacji w Zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej, miejscu gdzie w sierpniu 1980 r. tworzyła się wrocławska „Solidarność” odbędzie się festiwal wROCK for Freedom.

1 – 30 WRZEŚNIA 2017
Fabryczny Wrocław – wystawa plenerowa
Wystawa archiwalnych zdjęć opowiadająca o przemysłowej architekturze powojennej dzielnicy Fabrycznej. Dodatkowo będzie można zaprezentować także fragmenty relacji osób pracujących w dużych zakładach pracy, których relacje zbiera Dział Badawczy Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Więcej wydarzeń: LINK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *