Kalejdoskop Miejski w Regionie z Wrocławia

Znajomości kluczem do wymarzonej pracy

blogging-336375_640Jedynie połowa studentów ocenia optymistycznie swoje perspektywy pracy po studiach. ¾ liczy na sieć znajomości. Większość studentów zamierza emigrować lub rozważa tą możliwość. Zaledwie 20% studentów jest pewnych swego pozostania w Polsce. To dane z badania „Start na rynku pracy”, które przeprowadziła Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych.

Raport z programu badawczego „Start na Rynku Pracy” zaznacza, że dla 65% praktyki oraz staże zawodowe są istotnym elementem pomagającym na początku kariery zawodowej, 37% liczy na prestiż uczelni.

75% wiąże przyszłą pracę z kierunkiem studiów, tyle samo studentów chciałoby założyć w przyszłości działalność gospodarczą. Jedynie 22% nie ma pewnych planów zawodowych.

Wśród czynników utrudniających start na rynku pracy są: brak doświadczenia (74%); mała liczba staży (42%) oraz niewielka wiedza o rynku pracy (22%).

– Ponad połowa studentów zwraca uwagę na to, że dużym problemem są również wymagania pracodawców, którzy już na początku oczekują konkretnej wiedzy i umiejętności na danym stanowisku. Młodzi ludzie ich nie mają, bo poświęcali dotąd czas głównie na naukę, a nie na pracę. Dlatego właśnie pomocne są programy stażowe i współpraca uczelni z biznesem – mówi Karol Leszczyński, dyrektor programu „Start na rynku pracy”.

Pomysłodawcy inicjatywy twierdzą, że młodzi ludzie to długoterminowa inwestycja dla firmy. Do poprawy ich sytuacji kluczem będzie komunikacja między środowiskiem akademickim a rynkiem pracy.

„Start na Rynku Pracy” jest programem badawczym, który ma na celu poprawę sytuacji młodych ludzi na początku ich karierę zawodowej.

Joanna Smolińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *