Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku- pierwsza odsłona już 8 września

Imponujące zabytki, zapierające dech krajobrazy, niezwykłe wnętrza i obiekty, a także ludzie i ich historie – Dolny Śląsk dzieli się swoim bogactwem w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2018.

                                                                                                 Wałbrzych/mat.pras.

Europejskie Dni Dziedzictwa powstałe z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń mających na celu promocję europejskiego dziedzictwa kulturalnego i historycznego. Cieszące się z roku na rok coraz większą popularnością, jedyne w swoim rodzaju święto europejskiego dziedzictwa uwrażliwia setki tysięcy Europejczyków na kulturową różnorodność, a także rozbudza zainteresowanie historią poszczególnych regionów.
Tematem tegorocznej edycji europejskiej jest „Sztuka dzielenia”, która w Polsce wzbogacona została o hasło Niepodległa dla wszystkich. Wydarzenia będą wyjątkowymi ze względu na rocznice i święta, jakie im towarzyszą. Mianowicie w 2018 roku obchodzone jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego.

„Niepodległa dla wszystkich” podejmuje temat niezwykle ważny w kontekście historii Dolnego Śląska, regionu naznaczonego wielokulturowością, ale również odnosi się do wydarzeń i zmian, jakie zachodzą w polskim społeczeństwie współcześnie. 60 organizatorów w 40 różnych miejscowościach dołożyło starań, aby opowiedzieć o swojej Małej Ojczyźnie, odwołując się do okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości.

W wałbrzyskiej Starej Kopalni Centrum Nauki i Sztuki zorganizowano szereg wydarzeń związanych z historią uprzemysłowienia i postępu myśli technicznej – prężnie wdrażanej na tym terenie w XVIII i XIX wieku. Oprócz warsztatów historii mówionej skoncentrowanych wokół tematu „Niepodległości wielonarodowej” uczestnicy będą mogli wziąć udział w prelekcjach i prezentacjach, które przybliżą im między innymi życie repatriantów z Kresów czy Francji w powojennej Polsce, natomiast podczas spaceru zorganizowanego przez Fundację Księżnej Daisy von Pless po historycznym uzdrowisku Książąt Pszczyńskich będą mogli zapoznać się z wielokulturowością regionu wałbrzyskiego.

W Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu posłuchać będzie można prelekcji dotyczącej artystów żydowskiego pochodzenia w Armii Andersa. W trakcie spotkania zostaną m.in. odtworzone oryginalne nagrania skomponowanych czy wykonywanych przez nich piosenek, a także fragmenty filmu Wielka droga z 1946 r. w reż. Michała Waszyńskiego.

Również tematyka okresu międzywojennego znajdzie swoje miejsce wśród proponowanych wydarzeń: m.in. Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało wykład na temat awangardy w sztuce polskiej dwudziestolecia międzywojennego, natomiast zwiedzający gmach Ossolineum przeniosą się do Polski międzywojennej dzięki wystawie plakatów z lat 1918–1920. W Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich zaprezentowane zostaną także zdjęcia z okresu 1945–1950, dokumentujące odbudowę Wrocławia ze zniszczeń wojennych.

Czym jednak byłaby niepodległa Polska, gdyby nie sztuka, jaką tworzyli i tworzą polscy artyści? W Pawilonie Czterech Kopuł, na wykładzie „Narodowa tożsamość w polskiej sztuce współczesnej” omawiana będzie twórczość artystów takich jak Jerzy Kalina, Grzegorz Klaman oraz Paweł Althamer. Z kolei opera wrocławska z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa pokaże swój historyczny budynek „od kuchni”, bowiem zwiedzający będą mieli możliwość przejścia się jej tajemnymi korytarzami i odkrycia scenicznego zaplecza w ramach cyklu „Jej wysokość Opera”. Nie lada gratką będzie także wyjątkowa wyprzedaż garażowa kostiumów i rekwizytów ze spektakli oraz liczne warsztaty ruchowo-muzyczne dla dzieci.

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku
„Sztuka dzielenia – Niepodległa dla wszystkich”
8-9 i 15-16 września 2018

Koordynator regionalny: Muzeum Etnograficzne oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *