Jak skutecznie komunikować się z klientami w branży fintech?

fintech
Fot. Marek Maziarz, Sfera Finansów

Generacja Z – urodzeni po 1995 r., wychowani w dobrobycie, mobilni, pragmatyczni, robiący karierę. Żyją po swojemu. Nie znają świata bez Internetu, social mediów i technologii, która wcale nie jest dla nich nowa. Jak branża fintech może do nich dotrzeć? Czy banki mogą kopiować rozwiązania komunikacji marketingowej od fintechów? Na te pytania 13 czerwca 2019 r. podczas konferencji Fintech Day in Wrocław odpowiedział Bartosz Jamróz, Head of Direct to Customers z Ikano Banku.

Za nami trzecia edycja konferencji Fintech Day in Wrocław, która odbyła się 13 czerwca 2019 r. Specjaliści z branży finansowej dyskutowali o nowinkach technologicznych i nadchodzących trendach w branży fintech.

Wydarzenie zostało podzielone na cztery bloki tematyczne: Loan-Tech dotyczył roli nowych technologii w sektorze pożyczkowym, podczas IT-Tech skupiono się na wpływie doświadczenia klienta na kształtowanie rozwiązań technologicznych, w trakcie Bank-Tech zastanawiano się nad tym, skąd bierze się powodzenie projektów fintechowych w bankowości, a Comm-Tech poświęcono na dyskusję o tym, jakie wyzwania komunikacji marketingowej stoją przed fintechami.

>> Sprawdź kredyt ratalny bez zaświadczeń do 20 000 zł >>

Ekspert Ikano Banku o skutecznym marketingu w fintechach

W ramach panelu Comm-Tech rozmawiano przede wszystkim o start-upach powstających w branży fintech, które skupiając się na rozwoju i zdobywaniu rynku, mniej uwagi poświęcają na marketing. Specjaliści zastanawiali się też nad wpływem trendów w komunikacji marketingowej na fintechy i nad sposobami na zaangażowanie emocjonalnie odbiorców przekazu reklamowego. Podczas dyskusji pojawił się również temat funkcji komunikacji marketingowej w ekosystemie inkubatorów, parków technologicznych i firm innowacyjnych przedsiębiorców.

W tej części konferencji jednym z prelegentów był Bartosz Jamróz, Head of Direct to Customers w Ikano Banku. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w bankowości opowiedział o tym, jak dobierać sposoby i kanały komunikacji oraz narzędzia do różnych grup odbiorców. – Inaczej komunikujemy się z osobami z pokolenia X, Y czy Z. Nie zawsze „tech” oznacza lepiej, zwłaszcza w przypadku klientów nienależących do najmłodszego pokolenia – mówi Bartosz Jamróz.

>> Zobacz, jakie korzyści daje Karta Kredytowa IKEA FAMILY

Pokolenie Z – wyzwanie dla marketingu fintechów

W trakcie panelu mogliśmy dowiedzieć się, że kierując przekaz do przedstawicieli pokolenia Z, musimy mieć na uwadze, że ta grupa konsumentów nie zachowuje się jak poprzednicy, ma także odmienne wartości i priorytety.

– Dzisiejsze pokolenie Z jest pierwszym, które w pełni korzysta z tzw. ekonomii współdzielenia, oznaczającej brak konieczności posiadania rzeczy na własność, a dającej możliwość korzystania z rzeczy, kiedy są potrzebne. Doskonałym przykładem jest tzw. carsharing, czyli użytkowanie aut na minuty. Nie ma potrzeby zakupu auta na własność – płacimy tylko wtedy, gdy korzystamy z pojazdu. Innym przykładem są widoczne w większości dużych miast hulajnogi elektryczne zyskujące w ostatnich miesiącach ogromne rzesze użytkowników. Ekonomia współdzielenia to – w mojej ocenie – jeden z przejawów wszechobecnej cyfryzacji – tłumaczy ekspert Ikano Banku.

>> Przyjazny kalkulator kredytu na fotowoltaikę z IKEA

„To skomplikowane”, czyli relacja między bankami a fintechami

Bartosz Jamróz podczas konferencji wyjaśnił także różnice w postrzeganiu przez konsumentów fintechów i banków. Według eksperta firmy z branży fintech mają łatwiej, ponieważ są odbierane przez społeczeństwo jako nowoczesne i przyszłościowe w przeciwieństwie do polskich banków, mimo że na tle Europy są one bardzo zaawansowane technologicznie.

– Badania pokazują, że ponad 87% respondentów uważa reklamy banków za nudne. Jednak banki w swoim przekazie muszą zwracać się do szerokiego grona odbiorców, co wpływa na ostateczny kształt reklamy. Trzeba też zauważyć, że relacja pomiędzy bankami a fintechami na przestrzeni ostatnich lat mocno się zmieniła. Od stanowiska, że fintechy zmiotą banki z powierzchni planety, po dzisiejsze, które mówi, że na rynku jest miejsce dla obu kategorii firm – dodaje Bartosz Jamróz.

Warto dzielić się wiedzą

Fintech Day in Wrocław to cykliczne wydarzenie branżowe dla osób zainteresowanych bieżącymi trendami i nowymi możliwościami w sektorze fintech. Jest nad czym dyskutować – według informacji podanej w 2018 r. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski segment fintech jest wyceniany na około 860 mln euro, co czyni go największym na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas tegorocznej edycji odbyły się targi innowacyjnych produktów i usług oraz konferencja, w której wzięło udział około 250 uczestników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *