Jak zgodnie z prawem pozbyć się gruzu budowlanego i odpadów po remoncie?

Odpady produkowane w gospodarstwie domowym trafiają do śmietników komunalnych, a co zrobić z gruzem po remoncie? Sposób wywozu odpadów budowlanych różni się od gospodarowania domowymi śmieciami – niewłaściwe postępowanie może mieć negatywne skutki dla środowiska, a nawet zdrowia i życia ludzi. Jak bez konsekwencji dla ekosystemu i bezpiecznie wyrzucić gruz budowlany?

Dlaczego nie można wyrzucać odpadów budowlanych ze śmieciami komunalnymi?

Odpady budowlane to szczególny rodzaj śmieci, do których zalicza się czysty gruz budowlany (betonowe fragmenty konstrukcji, elementy ceramiki budowlanej), a także inne odpady budowlane (opakowania, tworzywa sztuczne, drewno, płytki i płyty gipsowo-kartonowe oraz meble). Ze względu na swoje właściwości – duże gabaryty, ostre krawędzie i ciężar mogą przyczynić się do uszkodzenia samochodów transportowych lub maszyn w sortowniach śmieci komunalnych. W skrajnych przypadkach wrzucanie odpadów poremontowych do „tradycyjnych” śmietników może zagrażać zdrowiu lub życiu pracowników firm zajmujących się transportem odpadów w gminie.

Wywóz gruzu po remoncie w kontenerach

Wywóz gruzu budowlanego i odpadów po remoncie najlepiej zlecić firmie specjalizującej się w dostarczaniu i odbiorze kontenerów na tzw. odpady trudne. Kontenery na gruz we Wrocławiu i okolicach można zamówić, korzystając z usług firmy Skiprex. Takie rozwiązanie stanowi wygodną opcję, ponieważ wynajmowany kontener można dopasować do skali prac remontowych i rodzaju odpadów budowlanych. Nie trzeba również martwić się formalnościami i konsekwencjami karnymi – odbiór odpadów odbywa się zgodnie z prawem, a śmieci poremontowe transportowane są do miejsc umożliwiających ich recykling lub właściwą utylizację. Skiprex oferuje wywóz gruzu z Bielan Wrocławskich, Kiełczowa, Długołęki, Marcinkowic, Sobótki i wielu innych pobliskich miejscowości, a zlecenie realizowane są zazwyczaj jeszcze tego samego dnia.

Alternatywą dla kontenera jest samodzielne dostarczenie gruzu budowlanego do PSZOK-a, czyli gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Takie miejsca znajdują się w obrębie miast lub wsi i umożliwiają oddanie niewielkich ilości odpadów poremontowych. Rozwiązanie to sprawdzi się głównie przy remontach na małą skalę, ponieważ w punktach jest określony limit odpadów przypadający na jednego mieszkańca, a transport gruzu należy zapewnić we własnym zakresie.

Jaki rodzaj kontenera na odpady budowlane wybrać?

Kontenery na wynajem oferowane przez firmę Skiprex dostępne są w różnych wariantach gabarytowych o pojemności od 2,5 do nawet 36 m³. Przy typowych pracach remontowych w domu lub mieszkaniu zazwyczaj wystarcza kontener gromadzący do 10 m³ odpadów budowlanych. Większe przedsięwzięcia wymagają przemyślanego sposobu gospodarowania gruzem i pozostałymi śmieciami budowlanymi – w tym celu warto skorzystać ze wsparcia doświadczonych fachowców. Pracownicy Skiprex pomogą w wyborze kontenera dopasowanego do rodzaju prac remontowych i grupy odpadów. Do wyboru klientów dostępne są kontenery na:

  • gruz budowlany czysty,
  • zmieszane odpady budowlane (elementy instalacji, farby, opakowania, tworzywa sztuczne itp.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *