Site icon wroclawianin.info

Jakie odblaski powinien posiadać kierowca?

Choć w Polsce kierowcy samochodów osobowych nie mają w obowiązku posiadać w aucie kamizelki odblaskowej ani żadnych innych odblasków, to jednak kamizelka odblaskowa może okazać się przydatna, a w sytuacji wyjazdu poza granice Polski wręcz niezbędna.

Obowiązkowe wyposażenie auta – co musimy mieć?

Choć na obowiązkowe wyposażenie auta składają się jedynie dwa elementy – gaśnica typu ABC z homologacją oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji – to o wiele bogatsze jest tak zwane dodatkowe i nieobowiązkowe wyposażenie auta. W spisie znajdziemy m.in.: linkę holowniczą, zapasowe koło, lewarek czy latarkę życia, ale przede wszystkim, i są to zdecydowanie dwa najważniejsze przedmioty w tym zestawieniu, powinniśmy pamiętać o apteczce i kamizelce odblaskowej. Nikt nie jest bowiem w stanie przewidzieć tego, co wydarzy się na drodze. Być może będziemy ratować życie nasze i naszych najbliższych, być może uda nam się pomóc zupełnie obcej osobie.

Nie wszystkie sytuacje drogowe są oczywiście aż tak dramatyczne, ale nawet podczas zwykłej awarii samochodu na autostradzie powinniśmy umieć w bezpieczny sposób oznakować samochód i siebie. Dlatego tak, jak trójkąt pozwala odpowiednio zabezpieczyć auto, tak kamizelka odblaskowa dla kierowcy przyda się, gdy będziemy musieli wyjść ze stojącego na drodze pojazdu – tłumaczy specjalista strony kamizelkiodblaskowe.com.pl.

Samochodem poza Polskę – kamizelka odblaskowa obowiązkowa!

Ale samochodem poruszamy się nie tylko po polskich drogach. Wejście do UE i otwarcie granic pozwoliło nam podróżować swobodnie niemal po całej Europie. Niestety, przepisy ruchu drogowego różnią się w zależności od tego, w jakim kraju obecnie się znajdujemy. Więc choć kamizelka odblaskowa czy kurtka odblaskowa dla kierowcy nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia w Polsce, to powinniśmy posiadać ją w innych krajach – mimo obowiązującej tak zwanej konwencji wiedeńskiej. Kamizelka odblaskowa (dla kierowcy bądź dla kierowcy i innych pasażerów) to obowiązkowy element wyposażenia auta w następujących krajach europejskich: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Francji, Hiszpanii, na Litwie, w Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Portugalii, na Słowacji, w Słowenii i we Włoszech.

Konwencja wiedeńska w teorii i praktyce

Oczywiście niezwykle trudno byłoby, podróżując po całej Europie, posiadać wyposażenie odpowiadające wymogom każdego z krajów, tym bardziej, że w każdym z nich ulega ono co jakiś czas zmianom. Dlatego też na terenie UE obowiązuje tak zwana konwencja wiedeńska, która wymaga od kierowcy posiadania tych z elementów, które wchodzą w skład obowiązkowego wyposażenia wedle rozporządzeń obowiązujących na terenie kraju, w którym zarejestrowano auto – tłumaczy specjalista strony kamizelkidoblaskowe.com.pl. Jak to wygląda jednak w praktyce? Miejscowa policja często nie pamięta o tym przepisie lub interpretuje go na swoją korzyść. Jeśli więc nie mamy ochoty na słowne utarczki czy sądowe batalie, to lepiej wydać kilka złotych więcej i zagwarantować sobie spokój ducha.

Odblaski dla kierowcy – nie tylko kamizelka

Jeśli nie chcemy ograniczać się jedynie do tego, czego wymaga od nas prawo i pragniemy lepiej zadbać o nas, naszych bliskich, ale i sam samochód, to oprócz kamizelek odblaskowych dla kierowców, wybrać możemy także inne gadżety odblaskowe, jak naklejki odblaskowe na samochód. Odblaski na zderzak sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy silnik samochodu jest wyłączony, a światła są wyłączone – czyli chociażby wtedy, gdy auto stoi zaparkowane. Odblaski do samochodu to dodatkowe zabezpieczenie przed stłuczkami, zarysowaniami czy oberwanymi lusterkami. Odblaski samoprzylepne samochodowe są niezwykle tanie, a jednocześnie wytrzymałe, dzięki czemu utrzymują się na aucie niezwykle długo, mimo niesprzyjających warunków pogodowych.

Odblaski dla kierowcy przyjmować mogą różne formy. Ich bardzo niska cena sprawia, że dostępne są dla każdego. Kamizelka odblaskowa dla kierowcy i pasażerów czy odblaski na zderzak i lusterka to kilka złotych wydatku, które znacznie podnoszą nasze bezpieczeństwo na drodze.

Exit mobile version