Site icon wroclawianin.info

Jakie tajemnice skrywa L’UNI

Grodzka 9 we Wrocławiu to adres dawnej siedziby Wydziału Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu. Obecnie budynek przechodzi rewitalizację i w połowie 2022 roku zostanie udostępniony jako biurowiec. Rewitalizacja budynku L’UNI (tak się nazywa obecnie) przyczyniła się do ujawnienia interesujących tajemnic archeologicznych.

L’UNI powstaje w budynku zaprojektowanym przez znakomitego wrocławskiego architekta Theodora Milczewskiego w 1864 roku. Poczałkowo w obiekcie znajdowało się Muzeum Mineralogiczne i Paleontologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1939 roku wykonano w nim prace adaptacyjne chroniące budynek przed ewentualnymi zniszczeniami wojennymi, m.in. przekształcono piwnicę na schron. Natomiast po wojnie stał się siedzibą wydziału farmacji.

– Po przeprowadzeniu badań archeologicznych i szeregu analiz znalezionych obiektów, ich charakteru i powtarzalności przyjęliśmy, że najprawdopodobniej w XIII wieku znajdował się tu zakład produkcyjny – fabrica ecclesiae. Z dużą pewnością możemy stwierdzić, że był to zakład ceglarski. Argumentem przemawiającym za tą tezą jest lokalizacja obiektu, a dokładniej łatwość pozyskania piasku, gliny czy drewna. Wskazują na to też odkryte przez nas paleniska pozbawione kopuł, w których uzyskiwano niskie temperatury. Co przemawia za tym, że nie były przeznaczone do wytopu lub zmiany struktury obrabianego surowca – mówi archeolog dr Aleksander Limisiewicz.

Podczas prac archeologicznych znaleziono fragmenty m.in. naczyń ceramicznych, noża żelaznego, ceramiki budowlanej oraz osełki kamiennej.

– W piwnicy budynku znajdował się schron wojskowy z tunelem ucieczkowym w kierunku miasta. Wejścia do pomieszczenia broniły potężne betonowe drzwi, których ciężar stanowił wyzwanie przy demontażu. Przekazaliśmy je do Fort Wrocław nr 9 – Muzeum Militariów. Ponadto na uwagę zasługują znajdujące się w budynku w bocznej klatce schodowej granitowe schody wspornikowe z żeliwną balustradą z 1866 roku. Zostaną one w pełni odrestaurowane. Schody wspornikowe stanowią bardzo ciekawy i efektowny element architektoniczny nadający przestrzeni lekkości – komentuje Waldemar Weintritt, Project Engineer w firmie doradczej JP Weber, która zarządza projektem rewitalizacji budynku.

W lipcu zakończono konstrukcyjny etap prowadzonej renowacji. Z tej okazji i w murach obiektu umieszczono kapsułę czasu, do której włożono: pamiątkowy artykuł na temat rewitalizacji L’UNI, fotografię pracowników budowy, bilety MPK, pocztówkę z Wrocławia, egzemplarz gazety z dnia 11 sierpnia 2021 roku, kilka stron badania archeologicznego, współczesną mapę miasta, a także panoramę z widokiem na L’Uni, Mosty Uniwersyteckie, Tamki i Wyspy Słodowej oraz maseczkę ochronną, będącą symbolem pandemii, w czasie której renowacja zabytkowego budynku jest prowadzona.

L’UNI będzie oferować będzie około 3 600 m kw. powierzchni biurowej do wynajęcia z wyjątkowym widokiem na Odrę. Atuty zabytkowego budynku, takie jak wysokie pomieszczenia, duże okna, szlachetne materiały, zostały uzupełnione o wszystkie niezbędne udogodnienia dedykowane obiektom biurowym – klimatyzację, kontrolę dostępu, system BMS, światłowód, otwierane okna czy infrastrukturę dla rowerzystów. Realizowany obecnie projekt zakłada budowę dachu szklanego – dzięki temu ostatnia kondygnacja będzie w pełni funkcjonalna, a znajdujące się na niej pomieszczenia będą miały doskonały widok na rzekę i Wyspę Słodową. Jednocześnie utrzymana zostanie pierwotna proporcja bryły budynku.

Exit mobile version