Jubileuszowy Moniuszko

Po raz 60. w Kudowie-Zdroju odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski. To jeden z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce, równie wiekowy, jak Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Miło jest mieć świadomość, że na Dolnym Śląsku odbywają się dwa najstarsze festiwale muzyczne w naszym kraju. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju i właśnie Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju. Dwa piękne uzdrowiska i dwóch wielkich kompozytów. I właśnie na spotkanie ze Stanisławem Moniuszką mamy przyjemność Państwa zaprosić. Festiwal odbędzie się w dniach 24-28 sierpnia już po raz 60.

Grzegorz Jung, prezes Moniuszkowskiego Towarzystwa Kulturalnego i Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu podczas konferencji prasowej przedstawili program tegorocznego wydarzenia

Od ponad półwiecza w Kudowie-Zdroju rozbrzmiewa muzyka Moniuszki i jemu współczesnych europejskich kompozytorów. W tym roku publiczność może się spodziewać równie bogatego programu muzycznego, dodatkowo prezentowanego przez międzynarodowe grono artystów. Tegoroczny festiwal naznaczony jest bowiem tragicznymi wydarzeniami w Europie. Na kudowskich scenach wystąpią znakomici muzycy z Polski, Ukrainy, Gruzji i Białorusi.

W środę wieczorem (24 sierpnia) zapraszamy na Galowy Koncert Inauguracyjny „Koncert Solidarności Polsko-Ukraińskiej”. Soliści z Ukrainy w towarzystwie Chóru i Orkiestry Narodowej Opery Lwowskiej wykonają kompozycje St. Moniuszki, M. Lysenki, S. Gulaka-Artemovskiego, Y. Meytusa, G. Pucciniego, P. Mascagniego i G. Verdiego. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 w Teatrze pod Blachą.

Artyści z Białorusi i Gruzji wystąpią w piątek, 26 sierpnia. O godz. 16.30 w Kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. Słonecznej w Kudowie odbędzie się koncert Chóru wolnej Białorusi „Concordia”. W programie pieśni Moniuszki, m.in. „Kozak”, „Znasz li ten kraj”, „Ojcze nasz”.

Na widowisko pt.”Gruzini śpiewają Moniuszkę” zapraszamy również w, na godz. 20.00 do Teatru pod Blachą. Narodowy Chór Adżarii z Batumi zaprezentuje nie tylko dobrze nam znane pieści ojca polskiej opery narodowej, ale również liryczne, kościelne czy ludowe pieśni gruzińskie.

Teatr pod Blachą będzie też miejscem widowiska finałowego tegorocznego festiwalu. W sobotę (27 sierpnia) o godz. 20.30 zobaczymy „Tańczące Fontany” do muzyki Stanisława Moniuszki.

Jak każdego roku, koncertom towarzyszą interesujące wydarzenia. Symbolem festiwalu stał się już „Hejnał Festiwalowy” grany każdego dnia w samo południe, na trąbce, z balkonu sanatorium „Polonia”.

Zapraszamy też szczególnie w środę 24 sierpnia o godz. 14.30 do kudowskiej Pijalni na panel dyskusyjny pt. „Moniuszko znany i nieznany” z udziałem Elżbiety Janowskiej-Moniuszko, prapraprawnuczki Stanisława Moniuszki.

Co wieczór, o godz. 21.00 w Muszli Koncertowej w Parku Zdrojowym wyświetlane będą reportaże TVP z poprzednich Międzynarodowych Festiwali Moniuszkowskich.

W sobotę o godz.15.00 ulicami Kudowy-Zdroju przemaszeruje barwny Korowód, na czele którego zobaczymy oczywiście samego Stanisława Moniuszkę. W tym roku gośćmi specjalnymi korowodu będą Podhalańczycy – Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

Również w sobotę, o godz. 16.30 w Teatrze Zdrojowym wystąpi Wiener Glasharmonika Duo z Austrii. W programie m.i. kompozycje Moniuszki, Chopina i Wieniawskiego.

Ostatnim akcentem tegorocznego festiwalu będzie Msza św. w intencji Stanisława Moniuszki i jego dzieła. Jak zaznacza Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu, Moniuszce należy się większe uznanie, niż to, jakim cieszy się współcześnie. Jego utwory nie doczekały się jak dotąd gruntownej, porządnej redakcji i msza, na która zapraszamy w niedzielę 28 sierpnia o godz. 11.00 do Kościoła Miłosierdzia Bożego przy ul. Słonecznej jest odwołaniem w tej ważnej sprawie do najwyższej, ostatecznej instancji. Mszę odprawi o. Łukasz Miśko OP (prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie). Po mszy odbędzie koncert w wykonaniu zespołu Schola Cantorum Minorum Chosoviensis pod kierownictwem kantora Sławomira Witkowskiego.

Na festiwal zapraszają: prezes Moniuszkowskiego Towarzystwa Kulturalnego Grzegorz Jung oraz dyrektor artystyczny Festiwalu Stanisław Rybarczyk.

Organizatorzy: Moniuszkowskie Towarzystwo Kulturalne w Kudowie-Zdroju, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Wydarzenie pod naszym patronatem. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie www.festiwal-moniuszkowski.pl oraz na www.facebook.com/MoniuszkowskieTowarzystwoKultralne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *