Czy kebab tuczy? Sprawdzamy

Dania fastfoodowe są niezdrowe, ale jest jeden wyjątek od tej reguły: kebab. Zawiera sporą porcję warzyw i świeże mięso. Czy to jednak oznacza, że można go jeść bez żadnych ograniczeń? Czy może jednak kebab tuczy, bo mimo że z warzywami, to jest bombą kaloryczną? Czas rozwiać wątpliwości.

Kebab jest jednym z tradycyjnych arabskich dań, które stało się niezwykle popularne na terenie całej Europy. Smakuje wyśmienicie, a jednocześnie dzięki sporej zawartości warzyw wyróżnia się spośród hamburgerów, zapiekanek czy pozostałego jedzenia fastfoodowego. Ze względu na zdrowe dodatki i swój smak kebab jest popularny także we Wrocławiu, Łodzi, Krakowie i wielu innych polskich miastach.

Kebab – zdrowy fast food?

Charakterystyczne dla kebaba jest połączenie porcji pieczonego mięsa (wołowego, baraniego lub drobiowego) z dużą ilością warzyw. Gdyby rozłożyć to danie na czynniki pierwsze, można byłoby w nim wskazać:

  • węglowodany złożone
  • białko
  • tłuszcze
  • witaminy i minerały.

Wszystko to wskazuje na to, że kebab serwowany we Wrocławiu czy każdym innym mieście jest zdrowym daniem.

Kebab dostarcza zbyt dużo kalorii?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile kalorii dostarcza kebab. Wiele bowiem zależy od proporcji składników, z których jest skomponowany. Różnice wynikają między innymi z rodzaju wykorzystanego mięsa, obecności sosów czy ilości warzyw.

Średnia wartość kaloryczna dla 100 g produktu wynosi 194 kcal. Trzeba jednak mieć świadomość, że jeden średni kebab waży dużo więcej niż 100 g – zwykle około 450 g. Oznacza to ok. czterokrotny wzrost kaloryczności posiłku, co daje nawet 870 kcal w jednym posiłku! Chociaż nadal to znacznie mniej niż tradycyjny polski obiad, czyli ziemniaki, kotlet i zasmażana kapusta (łącznie ok. 1200 kcal), kebab należy jednak traktować jako tuczące danie.

Co za dużo, to niezdrowo…

Jeden kebab w tygodniu nie powinien zaszkodzić. Jeżeli jednak będziesz jeść go codziennie, musisz liczyć się z nadmiernym przyrostem masy ciała. Szczególnie dotyczy to przypadków, kiedy kebab jest przekąską w drodze z pracy między właściwymi posiłkami (np. obiadem a kolacją), bo wtedy jest bardzo duże ryzyko, że przekroczymy nasze dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Jak zmniejszyć kaloryczność kebaba?

Masz ochotę na kebab serwowany we Wrocławiu czy innym mieście? Wcale nie musisz z niego rezygnować, nawet jeśli dbasz o sylwetkę. Wystarczy poznać kilka sposobów, dzięki którym łatwo zmniejszysz kaloryczność tego dania.

  • Wybierz mięso drobiowe – dostarcza znacznie mniej kalorii niż mięso wołowe czy też smaczna, ale tłusta baranina. Drób jest przy tym bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka.
  • Postaw na oryginalny sos czosnkowy przyrządzany na bazie jogurtu naturalnego, czosnku i przypraw. Uwaga, w wielu budkach fastfoodowych wykorzystywane są gotowe sosy przemysłowe z dodatkiem zagęszczaczy oraz innych niezdrowych składników.
  • Wybierz pełnoziarnistą tortillę – jest mniej kaloryczna, a przy tym dostarcza węglowodanów złożonych, które wolniej się trawią i na dłużej utrzymują uczucie sytości. Jest też bardzo dobrym źródłem błonnika.

Nie rezygnuj z kebaba, jeśli masz na niego ochotę. Pamiętaj jednak, aby zawsze zamawiać go w sprawdzonych lokalach gastronomicznych. To gwarancja nie tylko doskonałego smaku, ale również zdrowego jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *