Kontrolka check engine – czy to już pora panikować i wezwać pomoc drogową?

W ostatnich latach na polskich drogach można wyróżnić dwie, charakterystyczne grupy – królów szosy, którzy nie odpuszczą sobie choćby jednej okazji do zaprezentowania innym swojego brawurowego stylu jazdy oraz kierowców przestrzegających wszelkich przepisów, którzy z pewnością zasługują na miano odpowiedzialnych. Choć, co oczywiste, występują pomiędzy nimi istotne różnice, to w przypadku jednej, nieoczekiwanej sytuacji ich reakcja jest zwykle taka sama…

Sytuacją, która u niejednego posiadacza własnych czterech kółek wywołuje przyspieszoną pracę serca jest zapalenie się na desce rozdzielczej kontrolki check engine. Czy panika jest tutaj uzasadniona i o czym świadczy tego typu sygnalizacja? Wszelkie Twoje wątpliwości rozwiejemy w dzisiejszym artykule stworzonym wraz z Hol-Max – profesjonalną pomocą drogową działającą na terenie Wrocławia i okolic

O czym świadczy zapalenie się kontrolki check engine? 

Wbrew pozorom nie jest to sygnał do przesadnej paniki (choć zainteresowanie się każdym zdarzeniem, o którym informuje nas auto jest jak najbardziej godne przyklasku), a raczej ostrzeżenie o zaistniałej sytuacji, która może mieć istotny wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy jeżeli dana usterka nie zostanie usunięta. Kontrolka check engine to nic innego, jak komunikat sygnalizujący wykrycie przez sterownik silnika niezgodności elektrycznej, która ma wpływ nie tylko na skład emisji spalin, ale również osiągi samego urządzenia. 

Mimo, że system samodiagnostyki pokładowej odnotowuje każde, występujące odchylenie, to jednak nie zawsze sygnalizuje je za pomocą tytułowej kontrolki. Check engine wyświetla się dopiero wówczas, gdy dana usterka powtarza się któryś raz z rzędu, a także wtedy, gdy wykryte uszkodzenia silnika jest na tyle poważne, że najlepszym wyjściem z sytuacji byłoby jak najszybsze przyjrzenie się sprawie.

Nie bez znaczenia jest także kolor ikonki, ponieważ każda z dwóch, dostępnych opcji informuje o czymś innym: 

  • check engine w kolorze czerwonym – to sygnał informujący o wystąpieniu bardzo poważnej awarii, która skutkuje zagrożeniem bezpieczeństwa i z tego też względu nie należy kontynuować jazdy.
  • check engine w kolorze pomarańczowym – stanowi niejako ostrzeżenie o wykryciu nieprawidłowości w jednym z układów, jeżeli usterka nie wpłynęła na pracę samochodu można kontynuować jazdę, jednak po dotarciu do celu warto jest poświęcić chwilę na diagnostykę.

Na desce rozdzielczej zapaliła się pomarańczowa kontrolka check engine? Lepiej sprawdź o co chodzi 

Najbardziej popularne przyczyny zapalenia się check engine

Wśród najczęstszych przyczyn zapalenia się kontrolki check engine możemy wymienić: 

  •  uszkodzenie przepływomierza; 
  •  awarię świec zapłonowych bądź przewodów;
  •  niepoprawny sygnał z sony lambda występujący zazwyczaj w silnikach benzynowych;
  •  wykrycie przez sondę lambda objawów wiążących się ze zużyciem katalizatora;
  •  przepalenie cewki zapłonowej;
  •  zablokowanie zmiennej geometrii turbosprężarki (co w przypadku tzw. turbodieslów skutkuje automatycznym przejściem silnika w tryb awaryjny);
  •  usterkę filtra DPF;
  •  zablokowanie układu recyrkulacji spalin (EGR);
  •  awarię układu wtryskowego; 

Kontrolka check engine – LPG 

Jeżeli posiadasz samochód wyposażony w instalację LPG, to istnieje bardzo duże ryzyko, że kontrolka check engine będzie rozświetlać Twoją deskę rozdzielczą dość często. Zastanawiasz się dlaczego? Przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście fakt, że w tym przypadku za sprawne działanie układu zasilania auta odpowiedzialny jest gaz, którego nieprawidłowe dawkowanie skutkuje właśnie rozregulowaniem instalacji i zakłóceniem jej funkcjonowania. Winą za taki stan rzeczy można obarczyć nie tylko wtryskiwacze gazu w instalacji, ale również reduktor, jak i zamontowane filtry gazu. Jeżeli wizyta u specjalisty nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, wówczas powinieneś pogodzić się z faktem, że to już najwyższa pora na ich wymianę. 

Diagnostyka 

Prawidłowa diagnostyka check engine? Tutaj drogi są dwie – możesz zaufać doświadczonym fachowcom, którzy za pomocą diagnoskopu znajdującego się na wyposażeniu warsztatu szybko poznają przyczynę zapalenia się kontrolki, bądź też wybrać nowoczesne rozwiązanie i zdecydować się na przeprowadzenie diagnostyki za pomocą… smartfona. Wystarczy, że ściągniesz na telefon aplikację taką jak np. Torque Pro czy Piston, a następnie postępując zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi w oprogramowaniu przeprowadzisz samodzielną diagnostykę.

Choć korzystanie z aplikacji jest z pewnością mniej czasochłonnym i zarazem tańszym rozwiązaniem, to w przypadku check engine lepiej jest zdecydować się na pomoc fachowców, którzy będą w stanie odczytać szczegółowe parametry pracy skrzyni biegów, silnika, poduszek powietrznych, wyposażenia oraz klimatyzacji i dzięki temu zaproponują Ci najbardziej dogodne rozwiązanie w oparciu o interpretację otrzymanych wyników. 

W przypadku tej sygnalizacji konieczna może okazać się wizyta w warsztacie samochodowym 

Jak skasować check engine? 

W przypadku tej sygnalizacji można by się pokusić o parafrazę słynnego powiedzenia i zamienić je na „Wszystkie drogi prowadzą do… warsztatu” – jeżeli zależy nam na usunięciu kontrolki silnika i manualnym usunięciu błędu kodu sterownika, wówczas warto zarezerwować sobie czas na wycieczkę do warsztatu specjalizującego się w diagnostyce pojazdowej, gdzie zostanie on skasowany.

Decydując się na ten ruch warto jednak mieć na względzie fakt, że usuwamy kontrolkę na własne ryzyko – mimo, że dzięki temu zabiegowi auto będzie jeździło jak dawniej, to jednak nie sprawi to, że przyczyna problemu magicznie zniknie. 

Nieoczekiwane zdarzenie na drodze? Pomoc drogowa Hol-Max jest na każde Twoje wezwanie

O tym jak zaskakujące potrafi być życie doskonale wie każdy kierowca, dlatego też mając na względzie własne bezpieczeństwo, w przypadku różnego typu usterek czy innych nieoczekiwanych sytuacji warto jest zawczasu zapisać w telefonie numer do sprawdzonej i fachowej firmy oferującej pomoc drogową, która będzie w stanie podać „pomocną dłoń” nawet podczas najbardziej beznadziejnej sytuacji. 

Godną uwagi firmą jest bez wątpienia Hol-Max – działająca na terenie Wrocławia i okolic pomoc drogowa, która oferuje m.in,:

  • holowanie samochodów osobowych i dostawczych;
  • transport na lawecie maszyn rolniczych oraz budowlanych;
  • awaryjne spuszczanie paliwa;
  • assistance;
  • awaryjne uruchamianie aut;
  • wyciąganie aut z rowu,

a także wiele innych usług, które dostępne są 24h/7 dni w tygodniu.

Decydując się na skorzystanie z naszych usług możesz mieć pewność, że Twój samochód będzie w doskonałych rękach, czego poświadczeniem są pochlebne referencje naszych byłych i obecnych Klientów. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą dostępną na stronie www.

Hol-Max
ul. Przyjaźni 4e/7
53-030 Wrocław

Tel./fax. +48 889 333 111
WWW: https://pomocdrogowa.i-wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *