Site icon wroclawianin.info

Kurs na suwnicę – ile kosztuje, gdzie zrobić, czy warto?

Dzisiaj wielu z nas szuka sposobu na to, by poszerzać swoje uprawnienia, aby awansować, móc łatwiej znaleźć pracę, czy przekwalifikować się. Właśnie dla osób, które pragną ciągłego rozwoju, przygotowano wiele kursów. W każdej branży. Również w transporcie, magazynowaniu, budownictwie. Jednym z dodatkowych uprawnień jest możliwość obsługi urządzeń, np. suwnicy. Podpowiadamy, czy warto, ile to kosztuje i gdzie można zrobić tego typu kurs.

Czym jest suwnica?

Suwnica jest dźwignią, która pracuje w ruchu przerywanym. Ma mechanizmy podnoszenia i opuszczania: wciągnik i wciągarkę. Tego typu urządzenie transportu bliskiego przeznaczone jest do przemieszczania materiałów w pionie i w poziomie. Przestrzeń jest ograniczona długością toru jazdy, wysokością podnoszenia i opuszczania oraz szerokością mostu. Warto wiedzieć, że aby móc sterować taką maszyną, trzeba zdobyć uprawnienia. Szkolenia z obsługi suwnicy kończą się egzaminem przed Urzędem Dozoru Technicznego.

Gdzie zrobić kurs na suwnicę?

Aby przejść szkolenie z obsługi urządzeń transportu bliskiego i móc przystąpić do egzaminu, należy poszukać miejsca, które ma w swojej ofercie tego typu kurs. Oferują go m.in. firmy specjalizujące się w organizowaniu szkoleń w zakresie obsługi urządzeń podlegających pod Urząd Dozoru Technicznego, takie jak gdbhp.pl/kursy-udt. Kurs na suwnicę mają też w ofercie ośrodki doskonalenia zawodowego, miejskie centra kształcenia i inne firmy, które specjalizują się w organizacji kursów BHP i zawodowych.

Rodzaje uprawnień na suwnicę

Warto wiedzieć, że nie ma jednego uprawnienia na sterowanie każdym rodzajem suwnicy. Wyróżnić warto suwnice o specjalnym przeznaczeniu, hakowe sterowne z kabiny (kategoria I S), sterowane z poziomu roboczego, także bezprzewodowo – kategoria II S.

Ile kosztuje szkolenie z obsługi suwnicy?

Niestety trudno jednoznacznie wskazać cenę kursu. Wiele zależy od miejscowości, firmy do jakiej się zgłosi. Już nie mówiąc o tym, że często cena jest zależna od ilości chętnych. Koszt ustala się wtedy indywidualnie. Co więcej, cena szkolenia uzależniona jest od kategorii i ilości godzin. Szacunkowo można przyjąć od 300-1000 zł. Ponadto w wielu przypadkach podana cena dotyczy samego kursu. Może okazać się, że trzeba jeszcze samodzielnie opłacić badania psychotechniczne, opłatę egzaminacyjną dla Urzędu Dozoru Technicznego i inne.

Czy warto iść na kurs obsługi suwnicy?

Oczywiście, że warto robić tego typu kursy. Zwłaszcza, jeśli pracuje się w branży. Ponadto, jest zapotrzebowanie na rynku na tego typu operatorów. W wielu miejscach pracodawcy wolą zatrudnić nowych pracowników z uprawnieniami, zamiast szkolić własnych.
Z pewnością na kurs powinny iść osoby, które pracują przy tego typu sprzęcie, dobrze sobie z nim radzą, a nie posiadają dokumentów potwierdzających uprawnienia. Zgodnie z prawem, powinni je mieć. Warto wiedzieć, że wykonywanie zawodu bez uprawnień jest nielegalne.
Warto iść na kurs operatora suwnicy i dla siebie, aby się rozwijać, inwestować w siebie, zwiększyć swoje kwalifikacje, zarobki, czy znaleźć nową pracę.

Exit mobile version