Moniuszko znowu w Kudowie

Udało się! Po raz 58. w Kudowie-Zdroju odbędzie się Festiwal Moniuszkowski. Choć w obostrzeniach, to jednak będzie wyjątkowy, bo zgromadzi wielu znamienitych artystów i gości.

Chyba nie ma nikogo, kto nie odczułby skutków tegorocznej pandemii. Szczególnie dotknęła ona sfery kultury, rozrywki i turystyki, bez których wielu z nas bardzo trudno funkcjonować. Dlatego z wielką radością informujemy, że w Kudowie-Zdroju, w dniach 27-29 sierpnia znowu zabrzmi muzyka Ojca Polskiej Opery Narodowej Stanisława Moniuszki.

Dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk (w środku) przedstawił program tegorocznego Festiwalu Moniuszkowskiego. W konferencji prasowej uczestniczyli też prezes Grzegorz Jung (z prawej) i wiceprezes Piotr Borkowski z Moniuszkowskiego Towarzystwa Kulturalnego (fot. Janusz Biskowski)

Stanisław Rybarczyk dyrektor artystyczny festiwalu, podczas konferencji prasowej poinformował, że ze względów oczywistych na festiwalu wystąpią przede wszystkim polscy artyści. – Chciałbym, w obliczu niesłychanego kryzysu koncertowego i finansowego, którym zostali dotknięci, zaprosić ich na kudowskie sceny festiwalowe – mówił. Dodał jednak, że wyjątkowymi gośćmi będą uczestnicy kursu mistrzowskiego z Japonii i Francji.

Przedstawił także program tegorocznego wydarzenia. Festiwal zostanie zainaugurowany filmową ekranizacją opery „Halka” z 1929 roku, która została zrealizowana w wersji niemej, a widzowie zobaczą ją z udziałem „na żywo” wybitnych śpiewaków i orkiestry Opery Śląskiej. Spektakl inauguracyjny odbędzie się w czwartek o godz. 19.30 w Teatrze Zdrojowym.

Usłyszymy też m.in. kolejną już premierę młodzieńczej opery Moniuszki, tym razem tylko w wersji muzycznej. Będzie to „Loteria” w nowej, urtekstowej redakcji partytury dokonanej przez dr Swiatlenę Niemahaj, białoruską muzykolożkę. Na „Loterię” zapraszamy w piątek o godz. 20.00 do Teatru Zdrojowego.

Honorowym gościem festiwalu będzie potomkini Ojca Opery Narodowej, Elżbieta Janowska -Moniuszko. „Tradycja to przekazywanie ognia, nie wielbienie popiołów” – mówiła w jednym z wywiadów, dlatego jej spotkanie z kudowską publiczności zapewne będzie pełne żaru i emocji. Elżbieta Janowska-Moniuszko wysłucha także finałowego koncertu „Moniuszko na wesoło” w wykonaniu czołowych śpiewaków polskich scen operowych. Usłyszymy ponadto wybitny chór kameralny „Cantores Minores Wratislavienses” oraz koncert utworów religijnych Moniuszki i jemu współczesnych. Całości programu dopełni kiepurowski koncert balkonowy, tradycyjny korowód w strojach z epoki i spotkania z autorami książek.

Cały program festiwalu jest dostępny tutaj oraz na stronie Festiwalu Moniuszkowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *