Noś odblaski

street-918882_640Jesienią szybciej zapada zmrok. Łatwiej więc o wypadki z udziałem pieszych. Policja przypomina o obowiązku noszeniu odblasków, gdy poruszamy się drogą poza obszarem zabudowanym.

Pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro-czarnych kolorach jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie 40 metrów. Tak krótki dystans uniemożliwia kierowcy dostatecznie szybką reakcję. Łatwo więc o potrącenie.

Z drugiej strony natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Wystarczy jeden element umieszczony na ubraniu w widocznym dla kierowcy miejscu. Może to być kamizelka, zawieszka na plecaku, torba na zakupy lub opaska na ramię.

Podczas przeprowadzonych w październiku działań w ramach akcji „Postaw na odblask”, policjanci w ciągu zaledwie 3 godzin wieczornych ujawnili blisko 100 sytuacji, w których piesi nie stosowali elementów odblaskowych. Tylko od początku 2016 r. na Dolnym Śląsku zanotowano 4879 takich przypadków. Brak odblasków karany jest mandatem 100 zł.

AW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *