Site icon wroclawianin.info

W Szczawnie-Zdroju rozpoczyna się jeden z najstarszych muzycznych festiwali w Polsce

W czwartek 21 czerwca w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie rozpoczyna się 53. Festiwal Henryka Wieniawskiego. Zapraszamy na koncerty muzyczne w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i zagranicy. Wydarzenie pod naszym patronatem.

Henryk Wieniawski to jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków i kompozytorów. Festiwal jego imienia nawiązuje do dwukrotnych pobytów i koncertów artysty w Szczawnie-Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn) na Dolnym Śląsku, w latach 1855 i 1857.

Pierwszy koncert w Szczawnie Henryk Wieniawski zagrał 16 sierpnia 1855 roku w „Kursalu” (obecnie Klub Kuracjusza „Biała sala”) i jak pisał ówczesny recenzent „Gazety Warszawskiej”: „Pan Wieniawski dał koncert w Salzbrunn w Kursalu i zrobił furorę…”.

Uzdrowiska pełne muzyki

Po drugiej wojnie światowej, w dolnośląskich uzdrowiskach bujnie kwitło życie artystyczne. Powstawały festiwale muzyczne – Chopinowski w Dusznikach Zdroju (1946), Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju (1962), a w Szczawnie-Zdroju Henryka Wieniawskiego (1965). Wszystkie trzy to najstarsze festiwale muzyczne w Polsce.

Już w roku 1961 założono w Szczawnie-Zdroju Towarzystwo Muzyczne imienia Henryka Wieniawskiego, którego pierwszym prezesem został dr Alfons Szyperski, historyk i działacz kulturalny. Zainicjowało ono budowę pomnika Wieniawskiego, dłuta prof. Bohdana Hofmana, który odsłonięto w szczawieńskim Parku Zdrojowym w czerwcu 1965 roku. W tym samym roku rozpoczął się pierwszy festiwal poświęcony twórczości Wieniawskiego, który do początku lat osiemdziesiątych nosił nazwę „Dni Henryka Wieniawskiego” (znany w świecie jako „The Henryk Wieniawski Days”.

Na pierwszym festiwalu wystąpiło między innymi słynne Trio Wiłkomirskich (Maria, Wanda i Kazimierz). W kolejnych edycjach wydarzenia, przez estrady koncertowe przewinęli się najwybitniejsi skrzypkowie z Polski i z zagranicy. Koncertowali tu między innymi wspomniana Wanda Wiłkomirska, Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Jadwiga Kaliszewska, Edward Zienkowski, Magdalena Rezler, Robert Kabara, Piotr Pławner, Bartłomiej Nizioł. Z zagranicznych skrzypków – Peter Zazovsky i Alexander Romanul (USA), Marine Jaszwili, Jewgenij Buszkov, Vadim Riepin, Maksim Wengerov (Rosja), Felicia Terpitz (Niemcy), Frantiszek Novotny (Czechy), Thibault Vieux (Francja), Shizuka Ishikawa, Hiroko Suzuki (Japonia) i wielu innych. Oprócz występów renomowanych i uznanych skrzypków odbywają się tu także koncerty młodych artystów, którzy mają okazję zaprezentowania się festiwalowej publiczności.

Festiwal nie tylko przybliża i promuje twórczość Henryka Wieniawskiego, ale sięga również po dorobek artystyczny brata Henryka – Józefa Wieniawskiego, a także córki Ireny Wieniawskiej (Poldowski).

PROGRAM

53. Międzynarodowego Festiwalu
Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

(21-24 czerwca 2018 r.)

 

Dominantą tegorocznego 53. festiwalu będą koncerty z udziałem dwójki młodych solistów: Roksany Kwaśnikowskiej, która z towarzyszeniem Filharmonii Zabrzańskiej wykona koncert skrzypcowy A-dur Karłowicza. Ta młoda skrzypaczka jest laureatką m.in: I miejsca Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka na Górnym Śląsku. W koncercie finałowym usłyszymy japońskiego skrzypka Seiji Okamoto – laureata II miejsca
XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Artyście będzie towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej. W tym koncercie muzycy wykonają m.in. koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego.

 

21 czerwca (czwartek), godz. 18:30 (Deptak spacerowy przy Teatrze Zdrojowym)

Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Henryka Wieniawskiego

21 czerwca (czwartek), godz. 19:00 (Teatr Zdrojowy)

Koncert Inauguracyjny

Roksana Kwaśnikowska – – Laureatka Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej, skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej

Sławomir Chrzanowski – dyrygent

Program:
Stanisław Moniuszko – Uwertura koncertowa „Bajka”

Mieczysław Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur, op.8

Franz Schubert- VIII Symfonia h-moll „Niedokończona”

 

22 czerwca (piątek), godz. 16:00 (Hala Spacerowa w Szczawnie-Zdroju)

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

Koncert Promenadowy

W programie m.in.: Michael Jackson mix, Benny Goodman Memories (Sing,Sing,Sing), muzyka filmowa: James Bond, Mieszanka polskich melodii filmowych (Polskie drogi, Pan Wołodyjowski, itp.), lżejsza muzyka poważna :Antonin Dvorak, Dmitri Shostakovich (marsz lub walc), a także utwory wokalne z repertuaru Zb. Wodeckiego „Zacznij od Bacha”, Krawczyka „To jest po prostu Rock and roll” i bardzo lekkie „Miłość w Zakopanem” oraz utwory marszowe.

22 czerwca (piątek), godz. 19:00 (Teatr Zdrojowy)

Koncert Kameralny

Sławomir Tomasik – skrzypce

Robert Morawski – fortepian

Program:

Ignacy Jan Paderewski Sonata a-moll op. 13

Henryk Wieniawski Obertas op. 19 nr 1

Henryk Wieniawski Kujawiak a-moll op. 3 nr 2

Henryk Wieniawski Pieśń Polska op. 13

Henryk Wieniawski Dudziarz op. 19 nr 2

Henryk Wieniawski Souvenir de Moscou op. 6

Henryk Wieniawski Walc-Kaprys op. 7

Henryk Wieniawski Scherzo-Tarantelle g-moll op. 16

Henryk Wieniawski Lgenda g-moll op. 17

Henryk Wieniawski Polonez Koncertowy D-dur op.

 

23 czerwca (sobota), godz. 19:00 (Teatr Zdrojowy)
Koncert Kameralny

Silius piano trio:

Grzegorz Biegas – fortepian
Marcin Danilewski – skrzypce
Maciej Kłopocki – wiolonczela

Program:

Józef Wieniawski – Trio fortepianowe G-dur op. 40

Ludomir Różycki – „Rapsodia” op. 33

 

24 czerwca (niedziela), godz. 16:00 (Sala Owalna Domu Zdrojowego)

ArTrio

Magdalena Just – harfa
Beata Solnicka – skrzypce

Ewa Dymek-Kuś – wiolonczela

Program:
Obertas – Henryk Wieniawski
Prząśniczka – Stanisław Moniuszko

Preludium e moll – Fryderyk Chopin

Dudziarz – Henryk Wieniawski

Legenda – Henryk Wieniawski

Życzenie – Fryderyk Chopin

Polonez „Pożegnanie ojczyzny” – Michał Kleofas Ogiński

Kujawiak – Henryk Wieniawski

Polska Suita filmowa – znane tematy z polskich seriali

 

24 czerwca (niedziela), godz. 19:00 (Teatr Zdrojowy)

Koncert Finałowy

Seiji Okamoto (Japonia) – Laureat drugiej nagrody ex aequo 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2016) – skrzypce

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej

Przemysław Neumann – dyrygent

Program:

Zygmunt Noskowski – Wariacje e-moll na temat własny

Henryk Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22

Robert Schumann – IV Symfonia d-moll d-moll op. 120

Seiji Okamoto (Japonia)    

Urodził się w 1994 roku. Grę na skrzypcach rozpoczął w wieku 3 lat. Ukończył Tokyo University of Arts (Akademia Sztuk Pięknych w Tokio). Studiował u K. Nakazawy, G. Pouleta, K. Sawy, należał do klasy P. Amoyala i H. Zacka. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych skrzypków.

Zagrał wiele koncertów i recitali, z fortepianem lub orkiestrą, nie tylko w Japonii, ale także w Niemczech, Polsce, Austrii, Włoszech, Chorwacji, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. W 2014 r. jako pierwszy spośród skrzypków pochodzenia azjatyckiego zdobył I nagrodę oraz wyróżnienie publiczności na 19. Międzynarodowym Konkursie im. J.S. Bacha w Lipsku. W 2016 r. został laureatem drugiej nagrody ex aequo 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. Po zakończeniu Festiwalu koncertował w Polsce i w St. Petersburgu. Obecnie mieszka w Berlinie i studiuje u prof. A. Weithaasa w Hochschule fur Musik „Hanns Eisler” Berlin

Exit mobile version