We Wrocławiu rozstawią wigilijne stoły dla samotnych

Katowice, Rybnik, Kraków, Kołobrzeg, Łódź, Radom, Wrocław – to niektóre tylko miasta, gdzie odbędą się wigilijne spotkania dla samotnych osób. Wydarzenia współorganizują samorządy, organizacje pozarządowe, firmy i wolontariusze.

                                                                                     fot.: pixabay.com

W Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Radomiu i Kołobrzegu samorządy współorganizują Wigilię dla Samotnych wspólnie z Fundacją Wolne Miejsce, która zrzesza wielu wolontariuszy i darczyńców. Oprócz tradycyjnych dań na świąteczny stół przygotowywany jest też program artystyczny i animacje dla najmłodszych.

„Bardzo się cieszę, że w tą wspaniałą noc wigilijną mogą się spotkać także osoby samotne. To największa tego typu wieczerza w Polsce, bo przyciąga blisko trzy tysiące osób z całego regionu. Podobnie jak w ubiegłych latach, wigilia przygotowywana będzie tak samo, jak kolacja, do której zasiadamy w każdym domu 24 grudnia” – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Miasto Katowice partycypuje w organizacji wigilii użyczając na ten cel Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz finansując zakup produktów żywnościowych.

Organizatorzy tego wydarzenia apelują do wszystkich mieszkańców o włączenie się w organizację wigilii. Informacje o potrzebnych produktach można znaleźć na profilu wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/WigiliaDlaSamotnych.

Organizowane przez Fundację wigilie odbędą się też w Kołobrzegu (Hala Milenium), Łodzi (Hala Expo), Radomiu (Zespół Szkół Budowlanych przy ul. Kościuszki) i Wrocławiu (Zajezdnia Dąbie).

Jak zapowiadają organizatorzy, na stołach wigilijnym znajdą się tradycyjne polskie potrawy – karp, barszcz z uszkami czy kapusta z grzybami.

W wielu miastach wigilie dla samotnych i potrzebujących od lat przygotowuje Caritas.

Tak będzie i w tym roku. Ok. 10 tys. osób ubogich, bezdomnych i samotnych ma wziąć udział w wigiliach Caritasu, które odbędą się 21-24 grudnia w 24 miastach, m.in. w Częstochowie, Krakowie, Poznaniu, Gliwicach, Białymstoku i w Kielcach.

Jak poinformowało biuro prasowe Caritas Polska, w przygotowanie potraw i organizację spotkań zaangażowanych jest 2,5 tys. wolontariuszy i lokalni restauratorzy.

W Szczecinie wigilia Caritasu odbędzie się 24 grudnia przy bazylice archikatedralnej św. Jakuba. Do wspólnego stołu zasiądą osoby bezdomne, ubogie ze Szczecina i okolic, zapraszane przez straż miejską i policję z okolicznych pustostanów. Uczestnicy wigilii będą się modlić i biesiadować, a na pożegnanie otrzymają paczki z żywnością na kolejne trzy dni świętowania.

Z kolei w Krakowie wigilia Caritasu rozpocznie się o godz. 14.30 Starej Zajezdni Kraków by DeSilva przy ul. Św. Wawrzyńca 12. W Częstochowie ubodzy zasiądą do wigilijnej kolacji o godz. 17.00 w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin „NAZARET” przy ul. Krakowskiej 15/17.

W Białymstoku, gdzie oprócz Caritasu współorganizatorami wigilii są Fundacja Rodziny Czarneckich i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej, spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00 w hali sportowej Zespołu Szkół Katolickich w Białymstoku. Przyjść może każdy.

„Zapraszamy wszystkich tych, którzy mieliby zamiar zostać w domu samemu, bo z różnych powodów nie mogli przygotować wigilii albo nawet przygotowali, ale przy jednym stole i przy jednym talerzyku mieliby ją spędzić. To nie jest dobry pomysł” – mówił na konferencji prasowej dyrektor Caritasu Archidiecezji Białostockiej ks. Adam Kozikowski.

W Białymstoku przygotowane zostaną blisko 2 tony wigilijnego jedzenia. Na stołach nie zabraknie m.in. ryby po grecku, smażonego karpia czy kutii. Potrawy będzie można zabrać też ze sobą.

W Poznaniu wigilia odbędzie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w hali nr 2. Drzwi dla gości zostaną otwarte o godz. 10.30. wigilia odbędzie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w hali nr 2. Drzwi dla gości zostaną otwarte o godz. 10.30. Zaproszenia uprawniające do wejścia można odbierać od 18 grudnia w poznańskich jadłodajniach prowadzonych przez Caritas.

Są też miasta – jak Kraków – gdzie wigilie dla bezdomnych i potrzebujących już się odbyły. Na Rynku Głównym w Krakowie wydarzenie takie miało miejsce w ostatnią niedzielę 16 grudnia. Do stołów, przy których wydawane były gorące potrawy – pierogi, czerwony barszcz, świąteczny bigos i smażony karp zaprosił krakowski restaurator Jan Kościuszko.

„Ta wigilia niezmiennie od ponad dwudziestu lat ma ten sam cel. Ci ludzie mogą być razem, dostać ciepły posiłek, paczki, być ze sobą i poczuć, że ktoś się jednak nimi interesuje. To nie jest puste, czcze gadanie. To wymierna pomoc w takiej formie, na jaka nas stać” – mówił PAP Jan Kościuszko.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski dziękował organizatorom. „To akcja bardzo potrzebna, pokazująca jedność nas wszystkich, tych, którzy są potrzebującymi i tych, którzy mogą się z nimi dzielić” – powiedział.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *