Wrocław zamieni się w nadmorski kurort

1.Olo_Walicki_Kaszebe_II__fot.Bogna_Kociumbas
fot. Bogna Kociumbas

Kamienica Rynek 25 stanie się na cały tydzień (30.07–5.08) kulturalną przestrzenią artystów z Gdańska. Projekt realizowany będzie pod hasłem „Znajomi znad morza”.

Koalicja Miast dla Kultury, to pierwszy taki projekt w historii Europejskiej Stolicy Kultury, w którym współpracę podjęły miasta, ubiegające się wcześniej o ten tytuł. Zespoły przygotowujące aplikacje konkursowe w 2010 roku stworzyły Obywatelskie Partnerstwo dla Kultury 2016, które obecnie pragniemy wspólnie zrealizować pod nazwą Koalicja Miast.  W projekcie uczestniczą Wrocław, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań i Szczecin.

– Postanowiliśmy zaprosić artystów różnych dyscyplin, z jakimi współpracujemy i zobaczyć, jak to zafunkcjonuje we Wrocławiu – mówi Sylwester Gałuszka, kurator, animator kultury, współzałożyciel i prowadzący Kolonię Artystów. – Skąd taki pomysł? Uznaliśmy, że siłą Trójmiasta jest duże i ciekawe środowisko twórców fakt, że ludzie kooperują ze sobą na wielu różnych płaszczyznach – wyjaśnia Ania Witkowska, artystka, projektantka, kuratorka, wykładowczyni AS w Szczecinie, inicjatorka „Znajomych znad morza”. – Muzycy współpracują z artystami wizualnymi, z performerami, czy tancerzami. Te szlaki przecinają się w nieformalny sposób i to, naszym zdaniem, jest wartość, która może być interesująca dla ludzi z zewnątrz – mówi inicjatorka projektu.
kamienicaRynek25

Parter – znajomi zapraszają na piwo

Już od progu „artystycznej” kamienicy odwiedzających będzie witać przyjazna atmosfera specjalnie zaaranżowanej księgarni, kawiarni i baru. Dzięki temu goście będą mogli rozpocząć swoje uczestnictwo w kulturze kosztując m.in. specjalnie przygotowanego na tę okazję, limitowanego piwa „Bursztynowy szlak”, nawiązującego swą barwą do „złota północy”. W czytelni dostępne będą artystyczne monografie, tomiki poezji, artbooki i ziny. Przez cały tydzień parter będzie także miejscem spotkań, wykładów i autorskich popołudni dedykowanych konkretnym twórcom. W weekend otwarcia tematem przewodnim będą oddolne inicjatywy artystyczne, przenikanie się sztuk i kooperacja. Z kolei ostatniego dnia prezentacji na autorskie spotkanie zaprosi duet Make Life Harder.

Piętro I – znajomi grają i improwizują

W specjalnie zaaranżowanej sali koncertowej każdego wieczora będą się odbywać koncerty oraz muzyczne spotkania gdańskich i wrocławskich artystów. W ramach cyklu „To nie ta melodia” reprezentanci obu miast będą wspólnie improwizować, a podczas koncertów „Nowe idzie od morza” odwiedzający posłuchają najciekawszych twórców z Trójmiasta, m.in. Olo Walicki Kaszebe II, Trupa Trupa, Kobiety, Langfurtka, Prawatt, Szelest Spadających Papierków czy Brzóska de Paulus.

Piętro II – znajomi malują, kolekcjonują i… wieszają artystów

W znajdującej się na tym piętrze galerii zobaczymy dwie wystawy. Pierwsza – „Wieszajmy artystów każdego dnia” – jest rozwinięciem prezentowanego wcześniej w Kolonii Artystów projektu, w którym codziennie pokazywano inne dzieło malarskie. Tym razem idea polega na zebraniu w jednym miejscu dużej liczby obrazów i zestawianiu ich w nieoczywistych konfiguracjach. Nawarstwienie, przytłoczenie ilością narracji, pozorny chaos mają wprowadzić widza w kolejną wystawę, jaką jest „Gabinet osobliwości”. Znajdą się w niej echa mieszczańskich zbiorów, wunderkamer, narracji z pogranicza sztuki i naukowych poszukiwań, często sięgających do alchemii czy nawet magii. Na tej wystawie będzie można zobaczyć najnowsze realizacje Katarzyny Józefowicz, Patrycji Orzechowskiej i Maćka Chodzińskiego.

Piętro III – znajomi podróżują po morzu i pływają po Odrze

Na trzecim piętrze będzie można na wiele sposób zanurzyć się w morskich metaforach. Bardzo aktualne wątki podróży przez morze i tragicznego losu uchodźców podejmie w dokumentacji performans „Z morza” Aurora Lubos. Echa dramatycznej sytuacji społeczno-geopolitycznej odnajdziemy w gazecie fotografa-reportażysty Macieja Moskwy. Wątek emigracji i bezimiennych zon pojawi się również w nomadycznym projekcie „Odyseja” Tomka Kopcewicza i Michała Szlagi, w ramach rozwinięcia którego artyści będą pływać kajakiem po Odrze. O alienacji i dryfowaniu traktuje także wideo Julity Wójcik czy najnowsza realizacja Anny Domańskiej.

Piętro IV – znajomi planują miasto i oglądają filmy

Na ostatnim piętrze będzie można przyłączyć się do poszukiwania odpowiedzi na pytanie o to, jak może wyglądać i zmieniać się współczesne miasto. Zobaczymy tam m.in. makietę miasta według idei Miasta Dialogicznego stworzonej przez prof. Jacka Dominiczaka, który wygłosi również autorski wykład. Piętro IV chętnie odwiedzą też miłośnicy kina, na których czekają pokazy filmów w cyklu „Wrzeszcz ART!”. Oprócz dzieł prekursorów wideo artu, profesorów gdańskiej ASP i ich wychowanków zobaczą także m.in. „Miłość” Filipa Dzierżawskiego, „Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego, „Podróż na Hel czyli Gówno w pytaniach Make Life Harder” Adama Witkowskiego. 1.8 osobny dzień i prezentację będzie mieć grupa artystyczna Totart – najsilniej rozpoznawalna awangarda Gdańska, która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *