Site icon wroclawianin.info

38. Przegląd Piosenki Aktorskiej już w tym miesiącu!

Jamie Cullum, Maciej Stuhr i Maria Peszek – to tylko niektóre z gwiazd, które zobaczymy na 38. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Festiwal odbędzie się w dniach 24.03 – 02.04. 2017.

Gwiazdy z zagranicy

Jeden z najpopularniejszych muzyków jazzowych na świecie – Jamie Cullum – będzie jednym z gości festiwalu. We Wrocławiu pojawią się również inni artyści z różnych stron świata. Wystąpi francuski multiinstrumentalista, posługujący się techniką śpiewu alikwotowego, Mathias Duplessy, który wspólnie z Mukhtiyarem Alim, sufickim śpiewakiem z indyjskiego Radżastanu tworzy niezwykły miks wschodniej i zachodniej tradycji. Shefita, młoda izraelska piosenkarka, zaśpiewa najsłynniejsze współczesne przeboje (Aerosmith, Nirvana, Alanis Morisette) w intrygujących, pełnych wschodnich ornamentów aranżacjach. Usłyszymy też Steve’a Smytha, muzyka i pieśniarza z Australii, w jego zadziornych i chwytliwych, bluesowo-folkowo-rockowych balladach. Compagnie Derniere Minute z Francji, mistrzowie ruchu i piosenki, muzyki i wyobraźni, pokażą spektakl teatru tańca „Meme”.

Polska odsłona przeglądu

Najbardziej oczekiwanymi wydarzeniami Przeglądu są oczywiście Gala i Finał. Koncert Galowy, „Muzeum Wolności”, firmuje najśmielszy dziś w Polsce literacki kabaret i teatr – warszawski Pożar w Burdelu. Do stałego składu dołączą m.in. Magdalena Cielecka, Maciej Stuhr, Magda Umer, Pablopavo i Bartosz Porczyk.

Koncert Finałowy składa się z dwóch części: pierwsza to Finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki i emocje związane z wyborem laureatów przez jury, dziennikarzy i publiczność. Druga, „Dziubanina”, to piosenki i muzyka jednego z najciekawszych kompozytorów teatralnych, Piotra Dziubka, współpracującego często z Wojciechem Kościelniakiem, widziane jednak oczami Agaty Dudy-Gracz, która jest autorką scenariusza i reżyserką „Dziubaniny”.

Polscy artyści na festiwalu to m.in. Maja Kleszcz i Kwartet Prowincjonalny, którzy premierowo zagrają i zaśpiewają piosenki inspirowane obrazami Jerzego Dudy-Gracza. Wśród premierowych prezentacji znajdzie się także spektakl z ubiegłorocznym laureatem PPA Arturem Caturianem „Kilka sposobów na to, jak schudnąć, ale zostać szczęśliwym. Czyli jak kapitalizm nas tuczy i nie pozwala dojeść” oraz spektakl laureatów zeszłorocznego nurtu OFF – Teatr Układ Formalny pokaże „Traktat o androidach: God Hates Poland” na podstawie książki Michała R. Wiśniewskiego. Widzowie będą mogli również obejrzeć muzyczny spektakl satyryczny „Kaszana zdalnie sterowana” z piosenkami Piotra Bukartyka w reż. Jerzego Satanowskiego, i hipsteroperetkę Cezarego Studniaka „Kochanie, zabiłam nasze koty” według książki Doroty Masłowskiej (Teatr Nowy w Poznaniu).

Zobaczymy też najciekawsze spektakle dyplomowe studentów polskich szkół teatralnych: Akademia Teatralna z Warszawy pokaże „Pibloktoq”, spektakl Wojciecha Kościelniaka z piosenkami Marii Peszek, a krakowska PWST – „Do DNA”, niezwykłe aranżacje ludowych pieśni w reżyserii Ewy Kaim.

To nie koniec atrakcji

Premiery to także cały konkurs OFF. Tym razem do nagrody pretenduje sześć spektakli. Obejrzymy m.in. historie o kobietach we współczesnej Polsce, o szacunku dla inności, o internetowym hejcie i cyberprzemocy.

Program uzupełniają codzienne koncerty w Klubie Festiwalowym i zaskakujący w formie panel dyskusyjny „Siła piosenki”, który na Dużej Scenie wrocławskiego Capitolu poprowadzi Katarzyna Janowska. O znaczenie i rolę piosenki w zmianach kulturowych, społecznych i politycznych spierać się będą m.in. Maria Peszek, Zbigniew Hołdys i Tomasz Lipiński, a śpiewaną ilustrację historyczną zapewni zespół aktorów Capitolu i zaproszeni goście.

Bilety do kupienia na LINK oraz w kasie Capitolu (ul. Piłsudskiego 67). Występy odbędą się w:

 

Exit mobile version