Inwestycje rowerowe we Wrocławiu

W 2018 roku Wrocław zrealizował wiele inwestycji rowerowych.  Budowa tras rowerowych, parkingów, kampania Rowerowy Maj, do której co roku przystępuje  coraz więcej szkół, to tylko część działań prowadzących do prawdziwych zmian w rozwoju rowerowego Wrocławia.  

We Wrocławiu można korzystać z ponad 1100 km tras rowerowych. Na tę liczbę składają się m.in. drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych, trasy prowadzące po wałach przeciwpowodziowych i w parkach czy strefy uspokojonego ruchu. Rowerzyści w mieście mają do dyspozycji ponad 9200 miejsc postojowych oraz około 20 samoobsługowych stacji naprawczych. W 2018 roku na inwestycje rowerowe Wrocław przeznaczył blisko 21 mln zł.

Miasto konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę rowerową. Tylko w tym roku rowerzystom oddano do użytku kilka nowych tras, m.in. na ul. Piłsudskiego, Grabiszyńskiej, Powstańców Śląskich i al. Kromera. Ciągle przybywa też miejsc do parkowania dla jednośladów i znikają bariery architektoniczne, które przeszkadzają w jeździe po mieście. Wrocław bierze też aktywnie udział i sam organizuje wiele akcji promujących jazdę na rowerze, np. Rowerowy Maj, Wrocławskie Święto Rowerzysty, Rowerowa Szkoła, European Cycling Challange, Bike Days.

Wrocław najbardziej przyjaznym rowerzystom miastem w Polsce!

Oficjalne wyniki 4. edycji rankingu na najbardziej rowerowe miasto w Polsce  zostały opublikowane w listopadowym numerze prestiżowego magazynu Rowertour. W zestawieniu brane były pod uwagę m.in. długość sieci tras rowerowych, liczba rowerów miejskich czy liczba miejsc parkingowych dla rowerzystów, ale także sposób konsultowania rozwiązań rowerowych z mieszkańcami.

– W Polsce ranking przeprowadzany przez Rowertour jest najbardziej obiektywną oceną całościowej polityki rowerowej miasta. Tym bardziej cieszę się, że dostrzeżone zostały nasze konsekwentne działania prowadzone od kilkunastu lat na wielu polach. To zasługa całej rzeszy osób zarówno pracujących w Urzędzie Miejskim, spółkach miejskich oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. To również sukces wrocławian, którzy codziennie głosują własnym nogami, kręcąc po Wrocławiu. Również tych, którzy konsekwentnie głosują w Budżecie Obywatelskim na rowerowe projekty – wyjaśniał Daniel Chojnacki, oficer rowerowy.

20 grudnia 2018 roku oddana została do użytku ponad 4. kilometrowa droga dla rowerów – cyklostrada na ul. Grabiszyńskiej, którą możemy dostać się do centrum miasta nieprzerwanie jadąc po jednej stronie ulicy.

Budowa drogi dla rowerów w ciągu ul. Grabiszyńskiej to jedna z najważniejszych rowerowych inwestycji ostatnich lat. Droga rowerowa jest szeroka, komfortowa, dwukierunkowa i biegnie wzdłuż ul. Grabiszyńskiej po południowej stronie od Placu Legionów do rzeki Ślęzy. Dodatkowo na odcinku od Placu Legionów do ul. Zaporoskiej także po stronie północnej. Przy okazji realizacji tej inwestycji powstały nowe chodniki, 9 wyniesionych przejść dla pieszych oraz dodatkowe przez ul. Grabiszyńską na wysokości nowego przystanku, 2 nowe przystanki tramwajowe w rejonie ul. Kolejowej. W ramach inwestycji rowerowej uporządkowano parkowanie w zatokach parkingowych oraz uzupełniono zieleń przyuliczną. Koszt realizacji tej inwestycji to 8,7 mln zł.

Bezpośredni dostęp do nowej trasy rowerowej (czyli w ciągu 5 minut jazdy rowerem, tj. w odległości 1km) na całym odcinku – czyli od Ślęzy do pl. Legionów – będzie miało teraz prawie 70 tys. osób. Jest to szczególnie ważne, gdyż do tej pory osiedla Oporów, Grabiszyn – Grabiszynek, Gajowice, Przedmieście Świdnickie – jedne z najgęściej zaludnionych obszarów miasta – nie posiadały komfortowego podłączenia do sieci tras rowerowych.

Ulica Grabiszyńska przenosi bardzo intensywny ruch samochodowy a także tramwajowy. Nowa trasa rowerowa będzie alternatywą, a także kolejnym krokiem promowania zrównoważonego transportu we Wrocławiu.  

W porannym szczycie komunikacyjnym jadąc rowerem do centrum pokonujemy całą trasę w 16 minut i to jadąc spokojnym tempem.

Budowa cyklostrady została zrealizowana przy dofinansowaniu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego.– To największa inwestycja rowerowa w historii Wrocławia. Zarówno w kontekście nakładów finansowych jak i nowej oferty dla mieszkańców. Ponad 4 km trasa biegnąca przez tak gęsto zamieszkały obszar Wrocławia to pewna gwarancja sukcesu. Jestem pewien, że już w pierwszym roku funkcjonowania trasy ruch rowerowy istotnie się zwiększy – dodaje Daniel Chojnacki.– W planach są kolejne inwestycje rowerowe i rozszerzanie sieci tras rowerowych, tak aby utworzyły jeden spójny i bezpieczny system, a każde osiedle było skomunikowane drogami rowerowymi z centrum. W najbliższych latach trasy rowerowe powstaną między innymi na ulicach: Wyszyńskiego, Piaskowej, Janickiego, św. Katarzyny, Kraińskiego, Na Grobli, Walońskiej, Karkonoskiej, Hubskiej, Swobodnej, Żmigrodzkiej czy Dworcowej – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

– Planujemy także unikatową promenadę pieszo-rowerową tzw. Promenadę Krzycką, czyli 7,5-kilometrową trasę pieszo-rowerową wzdłuż kolejowej obwodnicy towarowej. Jesteśmy w trakcie opracowania kompleksowej koncepcji dla całego odcinka – od ul. Grabiszyńskiej do Tarnogaju. Uruchamiając nową cyklostradę na ul. Grabiszyńskiej, świadomie łączymy się jednocześnie z Promenadą Krzycką – tworzymy kolejny element systemu pieszo-rowerowego – powiedziała Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności.  

Rowerowe projekty cieszą się też dużą popularnością we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Na przykład w tym roku prawie 15 tysięcy mieszkańców zagłosowało na kolejny etap Promenady Krzyckiej – czyli zieloną rowerowo-pieszą obwodnicę Wrocławia, która będzie biegła od Popowic do Tarnogaju.

To nie koniec dobrych wiadomości dla rowerzystów. W 2019 roku Wrocławski Rower Miejski powiększy się ponad dwukrotnie. Mieszkańcy i turyści będą mieli do dyspozycji ok. 2000 rowerów i 200 stacji.

– Nowe punkty pojawią się m.in. na Jagodnie, Brochowie, Księżu Małym, Leśnicy, Maślicach, Stabłowicach, Psim Polu, Zakrzowie czy Lipie Piotrowskiej. Dzięki rozwojowi Wrocławskiego Roweru Miejskiego 60% mieszkańców Wrocławia będzie miało do najbliższej stacji rowerowej nie dalej niż 5 minut marszem, czyli około 500 metrów –mówi Jacek Sutryk

Na ulicach pojawi się też 65 rowerów nietypowych: tandemów, cargo, elektrycznych, składanych, trójkołowych, dziecięcych i handbike’ów.

WROCŁAWSKA POLITYKA MOBILNOŚCI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *