Od stycznia do marca nowego roku aż 43% firm w Polsce chce pozyskiwać nowych pracowników, podczas gdy 19% planuje redukować etaty.
Największych wzrostów liczby zatrudnionych oczekują firmy z sektora produkcji przemysłowej, IT & technologii, telekomunikacji, komunikacji i mediów oraz bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości. To rekordowe wyniki od początku realizacji badania ManpowerGroup w Polsce, czyli od 2008 roku.
Wśród regionów najwyższe prognozy rekrutacyjne wskazali pracodawcy z centralnej, wschodniej i północnej Polski. Według prognoz pracodawców w okresie od stycznia do marca aż 43% firm chce zatrudniać nowych pracowników, 19% planuje redukcje miejsc pracy, 36% nie przewiduje zmian w składzie swoich zespołów, a 2% nie wie, co przyniesie najbliższy kwartał. Prognoza netto zatrudnienia wynosi +25% i jest to jeden z najwyższych wyników od początku realizacji badania w Polsce.
Prognoza netto zatrudnienia wzrosła w ujęciu kwartalnym o 12 punktów procentowych (z +13%), w ujęciu rocznym notuje wzrost o 22 punkty procentowe (z +3%).
Perspektywy zatrudnienia według wielkości firm
W I kwartale 2022 r. wzrost zatrudnienia przewidywany jest dla wszystkich organizacji z czterech kategorii wielkości. Największą chęć rozbudowywania zespołów zgłaszają duże przedsiębiorstwa, dla których prognoza netto zatrudnienia wynosi +34%. Prognozy na poziomie +27% oraz +23% deklarowane są odpowiednio przez pracodawców ze średnich i małych przedsiębiorstw, podczas gdy wskaźnik dla mikroprzedsiębiorstw wynosi +4%.
Porównanie regionów
W pierwszym kwartale 2022 r. wzrost zatrudnienia przewidywany jest we wszystkich sześciu regionach. Pracodawcy z Centrum deklarują najwyższą prognozę netto zatrudnienia, która wynosi +31%, natomiast na Północy osiągnęła ona poziom +26%. Najniższe, ale nadal bardzo optymistyczne plany wskazali pracodawcy z Północnego-Zachodu (+16%) i z Południa (+17%).
- Centrum +31%
- Południe +17%
- Wschód +23%
- Północny-Zachód +16%
- Południowy-Zachód +20%
- Północ +26%
Perspektywy zatrudnienia na świecie
Najbardziej optymistyczne plany zatrudnienia prognozują pracodawcy w regionie Ameryki Południowej i Centralnej (+41%) oraz Ameryki Północnej (+41%). Zaraz za nimi plasują się przedsiębiorcy z regionu Azji i Pacyfiku (APAC) (+34%). Firmy z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) (+28%) wskazują mniej optymistyczne prognozy zatrudnienia.
W ujęciu globalnym największe zapotrzebowanie na pracowników odczuwane jest w obszarze IT, technologii, telekomunikacji, komunikacji oraz mediów. To właśnie ten sektor notuje najwyższą prognozę netto zatrudnienia (+50%). Dużą chęć rozbudowy zespołów zgłaszają też pracodawcy reprezentujący Bankowość, finanse, ubezpieczenia i nieruchomości (+43%) oraz Restauracje i hotele (+40%).