Już od najbliższej niedzieli, 2 września, będzie można zwiedzać Izbę Pamięci Wrocławskiego Sportu. Od godziny 18.00, kibice wybierający się na żużlowy mecz finałowy pomiędzy WTS Spartą Wrocław a Unią Leszno, mogą podziwiać zbiory zgromadzone w jednym z pomieszczeń pod wyremontowaną, zachodnią trybuną stadionu. Wstęp do izby jest bezpłatny.– Nasza izba pamięci to chyba pierwsze miejsce w Polsce, w którym można dowiedzieć się wiele o historii samego biegu maratońskiego, dziejach tej dyscypliny w stolicy Dolnego Śląska, jak i o wyjątkowym obiekcie, na terenie którego znajduje się ekspozycja – mówi Wojciech Gęstwa, dyrektor Młodzieżowego Centrum Sportu Wrocław.
– Z jednej strony chcemy pokazać, że losy Stadionu Olimpijskiego w niezwykły sposób odzwierciedlają burzliwą historię Wrocławia, z drugiej, że to właśnie w tym miejscu „bije serce” sportu w mieście. Nasi goście zobaczą zarówno 35 lat Wrocławskiego Maratonu, jak i fragment czasowej ekspozycji, dotyczącej drużyn, które „mają swój dom” na terenie kompleksu Stadionu Olimpijskiego: żużlowców Sparty, zawodników futbolu amerykańskiego – Panthers, graczy lacrosse – Kosynierów, czy aktualnych mistrzyń Polski w koszykówce kobiet – Ślęzy – zapowiada Gęstwa.
W dni powszednie, w godzinach od 12:00 do 13:00 izbę mogą odwiedzać osoby prywatne i grupy zorganizowane za darmo. Wystarczy wcześniej umówić się, wysyłając e-mail pod adresem: stadion.olimpijski@mcs.wroc.pl lub dzwoniąc pod numer 571 351 049.
W programie przewidziano też wizytę na trybunach i opowieść o historii obiektu. Na zaproszenie dyrektora MCS Wrocław, izba stanie się miejscem spotkań Regionalnej Rady Olimpijskiej. W przyszłości, we współpracy z radą i środowiskiem sportowym, będą tam organizowane wystawy czasowe, spotkania i prelekcje dotyczące dziejów dolnośląskiej kultury fizycznej.