Site icon wroclawianin.info

Adwokat rodzinny, komu pomaga? Jakimi sprawami się zajmuje?

Zastanawiasz się nad rozwodem lub separacją? A może walczysz o prawo do opieki nad dzieckiem? Zobacz, do kogo musisz się zgłosić oraz dowiedz się, w jakich sprawach pomaga adwokat rodzinny.

Czym zajmuje się adwokat rodzinny?

Na początku musisz wiedzieć, że prawo rodzinne to część prawa cywilnego. Reguluje ono stosunki wewnątrzrodzinne oraz relacje prawne rodziny z innymi podmiotami. Natomiast adwokat rodzinny zajmuje się kwestiami dotyczącymi separacji, rozwodu oraz podziału majątku, a także prawami nieletnich. Z jego pomocą można ustalić w sądzie rodzinnym kwestie związane z zakresem władzy rodzicielskiej, kontaktami z dzieckiem, a także z ustalaniem ojcostwa. Ponadto adwokat rodzinny, jak np. http://adwokatrodzinny.wroclaw.pl/, pomaga w sprawach majątkowych, m.in. w sporządzaniu intercyzy, czy w ustalaniu alimentów oraz w ich egzekwowaniu.

Kolejnym obszarem, jakim zajmuje się adwokat rodzinny, są przestępstwa popełniane przez nieletnich.

Kiedy zgłosić się do adwokata rodzinnego?

Choć teoretycznie każda z tych spraw może przebiegać bez udziału adwokata rodzinnego, w praktyce ich pomoc często okazuje się nieoceniona. Adwokat nie dość, że reprezentuje swoich klientów w sądzie, pomaga w uzyskaniu jak najkorzystniejszego wyroku, ale także wyjaśnia i tłumaczy, jak wypełnić niezbędne dokumenty.

Jest to szczególnie ważne w takich przypadkach jak rozwód z orzekaniem o winie, ustalanie władzy rodzicielskiej i wymiar kontaktów z dzieckiem, a także podział majątku. Czyli tak naprawdę specjalista jest potrzebny zawsze wtedy, gdy między partnerami nie ma zgodności lub gdy oskarżonym jest nieletni, któremu grozi pobyt w zakładzie poprawczym.

Jak wybrać adwokata rodzinnego?

Na początku należy wiedzieć, że adwokaci rodzinni również posiadają węższe specjalizacje. Niektórzy z nich zajmują się wyłącznie kwestiami związanymi z rozwodem, inni mają duże doświadczenie w sprawach nieletnich. Dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić, w jakich obszarach działa kancelaria.

Ponadto, gdy szukasz np. pomocy podczas separacji, musisz zapytać się specjalisty, jakie czynności podejmuje. Może on przygotowywać pozew o separację oraz pisma procesowe, reprezentować klienta przed sądem, negocjować z małżonkiem lub udzielać porad w tym zakresie. Jeśli chcesz, aby wszystko od początku do końca zostało przeprowadzone z jego pomocą, musisz ustalić, czy taki zakres prac jest możliwy.

Najlepiej jest także wybrać tę kancelarię, która zapewnia kompleksową pomoc. I w przypadku adwokata rodzinnego bardzo ważna jest dyskrecja, zrozumienie oraz szybkie działanie, od którego często zależy wynik sprawy. I aby było Ci łatwiej, szukaj specjalisty w swoim mieście – pamiętaj, że adwokat musi dokładnie poznać Twoją sprawę, dlatego konieczna będzie organizacja kilku spotkań.

Dla wielu osób ważny jest też koszt związany z korzystaniem z pomocy adwokata. W związku z kodeksem etyki adwokackiej, cenniki usług nie są powszechnie dostępne. Dlatego najlepiej jest umówić się na konsultacje w kancelarii, podczas których zostanie ustalona wysokość wynagrodzenia. Jeśli wyrazisz na nią zgodę, podpisana zostanie umowa. Ponadto niektórzy adwokaci umożliwiają rozłożenie płatności na raty.

Exit mobile version