Site icon wroclawianin.info

Akademia Mendelssohnowska już 22 lutego

Narodowe Forum Muzyki i Wrocławska Orkiestra Barokowa już po raz czwarty zapraszają na Akademię – wydarzenie łączące w nowej formule minifestiwal oraz cykl kursów mistrzowskich skierowanych do młodych wokalistów i instrumentalistów. Koncerty od 22 do 26 lutego.

Tematem tegorocznej edycji jest twórczość Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego, kompozytora, którego być może nie wymieniamy jednym tchem obok twórców genialnych – Bacha, Händla czy Mozarta, bohaterów poprzednich Akademii. Jednak znaczenie twórczości Mendelssohna wykracza daleko poza czysto muzyczną wartość jego dzieł, ważną w kontekście niezwykle doniosłej rocznicy, którą świętuje w 2017 roku cały świat: 500-lecia reformacji.

Mendelssohn to nie tylko kompozytor romantyczny par excellence, lecz także, jako konwertyta, który zmienił wyznanie na protestanckie, reformator niemieckiej muzyki religijnej i odnowiciel tak typowego dla tej tradycji gatunku oratorium. Przede wszystkim jednak ten, kto odkrył na nowo dzieło Johanna Sebastiana Bacha. To Mendelssohn wykonaniem Bachowskiej Pasji wg św. Mateusza, po prawie stuletnim niebycie dzieła w repertuarze, zapoczątkował renesans twórczości lipskiego kantora i przywrócił jego muzykę życiu koncertowemu, co jest równie ważnym jego wkładem w historię muzyki.

Kulminacją tegoroczne j Akademii będzie właśnie odtworzenie tego niezwykłego wydarzenia – wykonanie Pasji wg św. Mateusza w opracowaniu Mendelssohna. Wrocławską Orkiestrę Barokową, Dresdner Kammerchor i Chór NFM poprowadzi Hans-Christoph Rademann. Drogę do wielkiego finału wyznaczą znakomite koncerty kameralne z udziałem tak wybitnych instrumentalistów, jak Roel Dieltiens i Piet Kuijken. Naszkicują oni panoramę inspirowanej Bachem muzyki kameralnej wczesnego romantyzmu. Usłyszymy także dzieła wokalne (chór festiwalowy pod kierunkiem Agnieszki Franków-Żelazny przedstawi program złożony z motetów i pieśni) i symfoniczne (NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Rubena Gazariana wykona V Symfonię D-dur „Reformacyjną” Mendelssohna).

Pojawią się również światowej sławy soliści: Linus Roth, Ingeborg Danz i Nicholas Mulroy. Urozmaiceniem i wzbogaceniem koncertów będą wykłady i spotkania z udziałem publiczności.

Program wydarzenia TUTAJ

Źródło: Materiały prasowe NFM

Exit mobile version