Mogą przydarzyć się każdemu i w niewiadomej chwili, dlatego dobrze zapoznać się podstawowymi zasadami obchodzenia się z instalacjami sanitarnymi w czasie mrozów. Równie istotne jest świadome podejmowanie decyzji już w czasie awarii hydraulicznych, o których także wspomnimy. Wszyscy powinni mianowicie zabezpieczyć się przed nadejściem zimy i wiedzieć jak postępować, kiedy zauważysz pierwsze niepokojące oznaki.
Hydraulik radzi – jak zabezpieczyć się przed zimą?
Najlepszym rozwiązaniem na każdą awarię hydrauliczną jest im zapobieganie poprzez różne zabiegi zabezpieczające. Już w okresie wczesnej jesieni dobrze jest dokonać szczegółowej i dokładnej analizy kondycji instalacji wodnej w Twoim domu. W ten sposób będziesz mógł zawczasu dowiedzieć się o ewentualnych usterkach, które można naprawić jeszcze po niższym koszcie i w krótszym czasie. Skontrolowanie stanu jakości i funkcjonowania wszystkich możliwych rur i przewodów będzie ważnym i skutecznym krokiem do mniejszej ilości problemów w trakcie zimy.
Niestety niskie temperatury i wilgoć powodują między innymi zamarzanie i uszkodzenie powierzchni rur, a niekiedy nawet mogą przyczynić się do ich pęknięcia. Właśnie dlatego tak istotne jest wcześniejsze sprawdzenie, bo być może w niektórych miejscach powstały już widoczne uszkodzenia, a to oznacza, że można je spokojnie naprawić, załatać lub w ostateczności wymienić na nowe. Co więcej, można zastanowić się nad ulepszeniem i staranniejszym izolowaniem rur przed zimnem. Można wykonać to samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowców, co przykładowo wykonuje Jotka Wrocław. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś i nie masz o tym zielonego pojęcia, to zdecydowanie lepiej będzie skorzystać z usług doświadczonych hydraulików.
Wykonanie izolacji rur powinno odbyć się w pierwszej kolejności w pomieszczeniach i częściach gospodarstwa domowego, które narażone są na największe mrozy, gdyż nie są systematycznie ogrzewane. Mowa między innymi o garażach, spiżarniach i innych, gdzie trzeba upewnić, że pomieszczenie jest szczelne i dobrze zabezpieczone. Następnie hydraulik będzie mógł przystąpić do przygotowania przewodów wodnych, z których należy spuścić ostatnie ilości wody, a następnie przejdzie do izolowania i ocieplania rur za pomocą specjalnych materiałów. Można wymienić wśród nich między innymi otulinę i kable grzewcze, które doskonale zapobiegają wpływom mrozu i wilgoci, a tym samym skutecznie zapobiegają pękaniu rur w czasie zimy.
Jak zachować się w czasie awarii?
Jak już wspomnieliśmy może ona przydarzyć się każdemu i to niczyjej winy, gdyż niskie temperatury potrafią być bezlitosne dla instalacji wodnych w domach i mieszkaniach, a nawet tych ocieplanych. W sytuacji, gdy zaniepokoją Cię dziwne i nietypowe odgłosy z kaloryferów, kranów czy rur instalacyjnych, powinieneś czym prędzej sprawdzić co dzieje się w Twojej konstrukcji wodnej. Niektórzy posiadają specjalne liczniki, aczkolwiek rezultatem może stać się także cieknąca woda lub jej całkowity brak. Możliwości może być naprawdę sporo, a wszystko zależy od rodzaju awarii czy usterki i stopnia intensywności.
Warto się dłużej nie zastanawiać i od razu wybrać numer do sprawdzonego i zaufanego hydraulika, a zwłaszcza kiedy prowadzi on pogotowie hydrauliczne i możesz liczyć na jego pomoc przez 24 godziny na dobę. Podczas telefonowania należy podać wszystkie zauważone oznaki, by dyspozytorzy mogli stwierdzić chociaż potencjalną przyczynę awarii. Dopiero wtedy będą mogli przysłać do Ciebie specjalistów z doświadczeniem, wiedzą i odpowiednim sprzętem.