Site icon wroclawianin.info

Bezrobocie spadło poniżej 11%

Stopa bezrobocia pod koniec maja wyniosła 10,8%, poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. To pierwszy odczyt poniżej 11% od ponad 5,5 roku.

– Maj to tradycyjnie początek dobrego okresu na polskim rynku pracy – w ostatnich 15 latach jej wartość w tym miesiącu nigdy nie wzrosła – stwierdza Michał Żuławiński, analityk Bankier.pl.

Dane ministerstwa pokazują, że stopa bezrobocia w maju spadła trzeci miesiąc z rzędu. Obecny rok zaczynaliśmy od poziomu 12%, zaś w maju roku ubiegłego stopa bezrobocia wynosiła 12,5%. Po raz ostatni stopa bezrobocia w Polsce wynosiła mniej niż 11% we wrześniu 2009 r.

– Bezrobocie rejestrowane spadło do najniższej wartości od ponad 5 lat. Koniunktura na rynku pracy jest coraz lepsza. Prawdopodobnie już w sierpniu stopa bezrobocia spadnie poniżej 10%. Dla przeciętnego Kowalskiego to dobra wiadomość, bo mniejsza podaż na rynku pracy oznacza, że pracodawcy będą zmuszeni oferować pracownikom większe wynagrodzenia. Podwyżki są nieuchronne – stwierdza Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Exit mobile version