Site icon wroclawianin.info

Centrum Kultury Agora: Koncert 'Pieśni piękne”/ wstęp wolny!

Pieśni piękne to ludowe opowieści o emocjach i o sprawach ostatecznych, znalezione w repertuarze autentycznych wiejskich śpiewaczek. Wywodzące się z pogranicza wiejsko miejskiego, często deprecjonowane przez etnologów i badaczy jako materiał o niskiej wartości naukowej. Wciąż przez to mało znane i warte przybliżenia szerszej publiczności. Zebrane osobiście na wsiach przez Julitę Charytaniuk, Joannę Skowrońską i Olgę Chojak, zyskały nowy sznyt dzięki niezwykłej wyobraźni muzycznej Tomasza Orszulaka, Mikołaja Nowickiego i Marcina Witkowskiego.

                                                                                       fot.: mat.pras.

Ich prostota uwodzi, teksty trafiają w sedno, melodie zaś proszą do tańca. Słodkie melodie walczyków kontrastują z tragiczną treścią i mocnym brzmieniem niczym w „Murder Ballads” Nick’a Cave’a. Na koncercie publiczność świetnie się bawi oraz głęboko wzrusza na przemian, nie raz wzdychając :„Jakie to piękne!”

Zespół istnieje od 2012 roku, pierwotnie działał pod nazwą Inicjatywa Sentymentalna. W roku 2015 z programem „Pieśni Przepiękne” zdobył Grand Prix nurtu OFF na 36. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Obecnie, w nowym składzie i z nowymi aranżacjami, grupa występuje z programem „W srebrze cały świat na opak”, który jest swoistą opowieścią muzyczną oprawioną w scenografię i teatr cieni spod ręki Aleksandry Gronowskiej.

 SKŁAD ZESPOŁU

Julita Charytoniuk – śpiew
Olga Chojak – śpiew
Joanna Skowrońska – śpiew
Mikołaj Nowicki – kontrabas
Tomasz Orszulak – gitary, baglama, looper
Marcin Witkowski – perkusja
Aleksandra Gronowska – wizualizacje

 

PIEŚNI PIĘKNE – W srebrze cały świat na opak

25.01.19 / godz. 18.00 / piątek / sala teatralna / wstęp wolny

Exit mobile version