Site icon wroclawianin.info

Chcą odwołania nowego dyrektora Teatru Polskiego. Będą protestować!

protestZespół Teatru Polskiego będzie protestować przeciwko wyborowi Cezarego Morawskiego na dyrektora. Chcą, aby pozostał nim Krzysztof Mieszkowski.

W poniedziałek wieczorem komisja konkursowa wybrała aktora Cezarego Morawskiego na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Dostał on 6 z 9 głosów komisji. Z wyborem nie zgadza się zespół artystów teatru. Chcą aby na stanowisku dyrektora artystycznego pozostał Krzysztof Mieszkowski, który pełnił tę funkcję od 2006 roku.

– Ten konkurs był ustawiony i wyreżyserowany – mówi Mieszkowski. N ie mógł wystartować w konkursie, ponieważ jednym z jego wymogów było wyższe wykształcenie. Zapowiedział, że zostanie złożone doniesienie do prokuratury ws. przebiegu konkursu. Podobne poglądy ma Krystian Lupa, reżyser Teatru Polskiego. Zamierza przerwać pracę nad „Procesem” Franza Kafki, którego  premiera miała odbyć się we Wrocławiu 23 listopada.

Artyści twierdzą, że wybór Morawskiego to decyzja wyłącznie polityczna. Był on wcześniej oskarżony o narażenie Związku Artystów Scen Polskich na straty finansowe na ponad 9,2 mln zł.

W Teatrze Polskim obecnie działa pogotowie strajkowe. W najbliższy piątek organizowana jest konferencja z udziałem widzów, podczas której przeprowadzone zostanie referendum przed strajkowe.

W wydanym dziś apelu do władz Wrocławia piszą:

„Nie godzimy się na pozorujące demokratyczne procedury oszustwo, mające na celu obsadzenie na tym stanowisku forsowanego przez władze kandydata. Rozpoczęliśmy pracę nad złożeniem doniesienia do prokuratury w tej sprawie. (…) Żądamy unieważnienia nieuczciwego konkursu oraz przystąpienia do rozmów z zespołem artystycznym w celu wyłonienia wspólnego kompetentnego kandydata. Żądamy utrzymania linii artystycznej, której gwarancją było kierownictwo artystyczne Krzysztofa Mieszkowskiego.”

26 sierpnia 2016 o godzinie 12:00 w foyer Teatru Polskiego we Wrocławiu (ul. G. Zapolskiej 3) odbędzie się konferencja prasowa, na którą zaproszeni są znajomi, przyjaciele i widzowie teatru. Po konferencji  pod Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego (ul. Wybrzeże Słowackiego 12–14) rozpocznie się protest.

Exit mobile version