Cieknący kran to bardzo częsty i uciążliwy problem. Kapiąca woda nie tylko może doprowadzić do irytacji, ale także może skutecznie przyczynić się do wzrostu rachunków za wodę, ponieważ w ten sposób utracić można nawet 10 litrów wody w ciągu doby. Zwykle usterka nie jest bardzo poważna i można ją usunąć samodzielnie. Warto wiedzieć w jaki sposób naprawić cieknący kran.
O czym warto wiedzieć chcąc naprawić cieknący kran?
Cieknący kran w łazience czy kuchni to problem, który przynajmniej raz pojawił się w niemal każdym domu. Kapiące krople są bardzo irytujące, a ponadto powodują nieestetyczny osad oraz rdzę, która może być bardzo trudna do usunięcia. Dodatkowo, jak wspomniano wcześniej, można się narazić na bardzo duże straty wody i większe rachunki. Cieknący kran można z powodzeniem naprawić samemu. Wystarczy odpowiednia wiedza i zestaw narzędzi. W razie większych problemów z pewnością pomoże hydraulik Robert z Wrocławia.
Naprawdę należy rozpocząć od zdiagnozowania problemu. W konstrukcji niemal każdej baterii zawodzą najczęściej poszczególne elementy wymienne jak np. uszczelka, wylewka czy napowietrzacz. Aby usunąć problem wystarczy je wymienić. Elementy te mają stały kontakt z wodą i są intensywnie wykorzystywane. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu kranu, należy przyjrzeć się temu problemowi z bliska i ocenić co jest jego przyczyną. Diagnozę usterki może też dokonać fachowiec. Jednak nie zawsze warto go fatygować do prostszych problemów.
Diagnoza przyczyny usterki
Aby zdiagnozować usterkę w pierwszej kolejności należy dokładnie zlokalizować miejsce, w którym kran jest nieszczelny i ustalić z jakiego powodu przecieka bateria i czy ma to miejsce gdy jest zakręcona czy odkręcona. Jeśli woda kapie, gdy kurki są odkręcone, należy wymienić uszczelkę, jeśli jednak woda pojawia się mimo zakręconej wylewki to konieczne może się okazać wymienienie uszczelki na głowicy.
Kolejną kwestią może być skrzypienie, utrudniony ruch, a także wyciek w miejscy, w których uchwyt styka się z korpusem baterii. Taki stan rzeczy może świadczyć o uszkodzeniu głowicy baterii. Przy cieknięciu kranu może wystąpić także problem z zanieczyszczeniem lub uszkodzeniem napowietrzacza.
Warto zaznaczyć, że wszystkie prace związane z naprawą uszkodzonego kranu muszą być wykonywane przy zakręceniu zaworu wody. W innym przypadku można doprowadzić do zalania całego pomieszczenia.
Narzędzia, które są potrzebne do naprawy uszkodzonego kranu
Aby naprawić cieknący kran wcale nie potrzeba dużo narzędzi. Wszystkie prace można wykonać przy pomocy trzech podstawowych kluczy:
- klucz płaski – jest koniecznie potrzebny do wymiany uszczelki w kranie, należy nim odkręcić śrubę i zdemontować wylewkę, poszczególny śruby warto dokręcić z maksymalną siłą, jest to bardzo ważne,
- klucz nastawny – także jest potrzebny do wymiany uszczelki, pozwala on na odkręcenie śrub, które mocują uszczelkę,
- klucz imbusowy – jest on szczególnie potrzebny, gdy konieczna jest wymiana uszczelki znajdującej się na głowicy, przyda się on także na początkowym etapie naprawy, gdy trzeba odkręcić dźwignie lub kurki.
Jak naprawić kran?
Jak wspomniano wcześniej, naprawę kranu należy rozpocząć od zakręcenia głównego zaworu wody. W przeciwnym razie można doprowadzić do zalania pomieszczenia. Warto także mieć pod ręką miskę, którą będzie można podłożyć, gdy z rur zacznie ściekać woda.
Jeśli winowajcą usterki jest zepsuta uszczelka należy odkręcić korpus i zdjąć zawór, pod nim znajduje się nakrętka utrzymująca uszczelkę. Należy ją odkręcić i zdjąć uszkodzony element, a następnie założyć nowy.
Z kolei jeśli kran przecieka z uwagi na uszkodzoną głowicę, trzeba zdemontować uchwyt baterii i uzyskać dostęp do nakrętki, która podtrzymuje głowicę. Jeśli nakrętka przez cały czas była dobrze dokręcona, należy ją odkręcić i wymienić całą głowicę. Aby osiągnąć dobry efekt, warto wykorzystać elementy od tego samego producenta.
Jeżeli jednak problem dotyczy wylewki to można go usunąć w bardzo szybki sposób. Wystarczy tylko odkręcić śrubę, a potem wymienić uszczelki i pierścienie oraz dokręcić wylewkę ponownie.
O czym jeszcze pamiętać?
Rozkręcając baterię, aby naprawić cieknący kran, można także sprawdzić jaki jest jego stan, a także można go przeczyścić i poddać konserwacji. Dobrym rozwiązaniem może być także nałożenie smaru silikonowego, który jest przeznaczony specjalne do armatury sanitarnej. Dobrym posunięciem jest także przeczyszczenie napowietrzacza, ponieważ zbierając się w nim liczne zanieczyszczenia, kamień i szkodliwy osad, który może prowadzić do trwałych uszkodzeń. Warto regularnie dbać o swój kran. Czas jego naprawy jest zależny od rodzaju usterki, zwykle jednak z problemem można się uporać w 2 godziny.
Cieknący kran może być sporym problemem, dlatego nie warto bagatelizować tego problemu. Większość usterek można naprawić samemu, ale w razie większych problemów można skorzystać z usług profesjonalnego hydraulika.
Usługi Hydrauliczne ROST
ul. Jedności Narodowej 88
50-261 Wrocław
tel.: 793 689 776