Site icon wroclawianin.info

Dolny Śląsk – przemysłowe centrum Polski

Myśląc o najprężniej rozwijających się polskich regionach, zwykle przed oczami staje nam Mazowsze, czasem także Małopolska. Jednak Polska to coś więcej niż tylko wielkie miasta, stanowiące centra gospodarcze i dobrym tego przykładem jest Dolny Śląsk, który przyciąga coraz więcej inwestorów, a co za tym idzie – pracowników.

Dolny Śląsk – bardzo niesłusznie – niewielu osobom kojarzy się z dynamicznym rozwojem gospodarki. Negatywny i całkowicie fałszywy obraz tego regionu zapewne związany jest z myśleniem o tym obszarze w kontekście dominujących kopalni. Jak wskazują jednak najnowsze analizy oraz wyliczenia specjalistów firmy AG TEST HR, zajmujących się tworzeniem raportów płacowych, nie samym górnictwem Dolny Śląsk żyje.

To co stanowi dziś siłę i motor napędowy Dolnego Śląska to przede wszystkim obecność dużych stref ekonomicznych w Legnicy oraz Wałbrzychu. To one przyciągają silne branże nie tylko związane z surowcami niemetalicznymi, ale także z sektora elektronicznego, chemicznego czy elektromaszynowego. Co więcej, region poważnie wzbogaca także Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości. Ulgi podatkowe, duży dostęp do pracowników oraz świetna lokalizacja stref sprawiają, że region ten to doskonały wybór dla przedsiębiorców.

Specjalne Strefy Ekonomiczne

Świetne dane gospodarcze Dolnego Śląska to między innymi zasługa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE), która w chwili obecnej skupia blisko 60 firm. Są to przedsiębiorstwa działające głównie w motoryzacji oraz zajmujące się wyrobem elementów metalowych. To przede wszystkim  oddziały niemieckich firm, które dzięki bliskości z granicą Niemiec, tworzą swoje przedstawicielstwa w  Polsce. Choć firmy te nierzadko stanowią dla siebie konkurencję, potrafią doskonale współpracować na rzecz regionu oraz branży. Fantastyczne wyniki jakie notują sprawiły, iż aktualnie pracuje tam ok. 13 tys. pracowników – to aż dwa razy więcej niż planowano, kiedy strefa powstała. Najważniejsze firmy działające w tej strefie to  Volkswagen Motor Polska, CCC, BASF, SITECH, czy Pittsburgh Glass Works.

Aby ten zaskakujący dla wszystkich rozwój jeszcze napędzić, w strefie powstały trzy klastry odpowiedzialne za konkretną branżę: motoryzacyjny, edukacyjny oraz lotniczy, które zrzeszają przedsiębiorców aktywnie działających w branżach i na rzecz tychże. Dzięki temu, firmy zmuszają się do stałego rozwoju i podnoszenia jakości produktów i usług, a to nie pozostaje bez znaczenia dla całej branży. Doskonałym wsparciem dla firm zajmujących się produkcją są te, które działają w edukacji – klaster ten bowiem zapewnia potencjalnym i obecnym firmom łatwy dostęp do zasobów wiedzy oraz umiejętności niezbędnych w danych branżach, co przekłada się na wzrost kompetencji pracowników. Oferta edukacyjna obejmuje między innymi studia dualne, naukę zawodu czy klasy patronackie.

Jeszcze więcej dla regionu przynosi Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” (WSSE), która jest dziś liderem wszystkich 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Zajmuje ona aż 3,5 hektara przestrzeni, posiada 51 lokalizacji, skupia 190 przedsiębiorstw i zatrudnia 44 tysięcy pracowników! W WSSE działają firmy skupione na produkcji artykułów spożywczych, sprzętu gospodarstwa domowego oraz przede wszystkim przedsiębiorstwa związane z motoryzacją. Do tych najważniejszych bez wątpienia należą fabryki samochodów marki Volkswagen oraz Toyota, a także Elektrolux czy Faurecia – producent foteli samochodowych.

Dużym graczem na Dolnym Śląsku jest także jego stolica. We Wrocławiu prężnie rozwijają się przede wszystkim firmy związane z branżą IT oraz produkcją – takie choćby jak Whirpool, LG Electronics czy Dakto oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. To nagromadzenie firm zajmujących się produkcja w tym regionie sprawia, iż województwo dolnośląskie to prawdziwa stolica przemysłu – jest atrakcyjna tak dla inwestorów, jak i pracowników.

Transfery to codzienność

Obecność w województwie dolnośląskim ogromnych przedsiębiorstw produkcyjnych, co oczywiste, przekłada się na stopę bezrobocia w tym regionie. Jak wskazują dane GUSu sprzed roku, bez pracy pozostaje tam jedynie 7,6 proc. osób w wieku produkcyjnym. Co szczególnie ważne, dynamiczny rozwój stref ekonomicznych oraz tworzące się miejsca pracy mogą mieć także swoje ciemniejszą stronę. Jak nigdzie indziej, pracownicy firm z tego obszaru często decydują się na zmianę pracy i stale poszukują jeszcze lepszych warunków zatrudnienia. Jak twierdzą specjaliści, za ten stan rzeczy odpowiada przede wszystkim fizyczna bliskość wielu różnych potencjalnych pracodawców. Właśnie dlatego, na Dolnym Śląsku jak na dłoni uwidacznia się wyzwanie numer jeden dzisiejszego rynku pracy – rotacja pracowników.

Problem ten został szeroko przeanalizowany przez firmę AG TEST HR. Agnieszka Keiper, czyli Opiekun Dolnego Śląska w Dziele Analiz i Raportów Płacowych zauważa, jak transfery pracowników mogą wpływać na sytuację przedsiębiorstw z tego regionu oraz wskazuje, co zrobić, aby fluktuację mieć pod kontrolą: – Pracownicy na Dolnym Śląsku coraz częściej porzucają dotychczasowe miejsce zatrudnienia. Jeśli połączymy ten problem z faktem, że na polskim rynku w ogóle brakuje wykwalifikowanych pracowników, to często okazuje się, że pracodawcy mają trudności z zastąpieniem byłych podwładnych nowymi. Postanowiliśmy więc pomóc firmom poradzić sobie z tym wyzwaniem, zbierając dane na temat fluktuacji pracowników w regionie Dolnego Śląska, by pokazać im, jak duża jest skala problemu i jak mogą sobie z nim radzić. Dostrzegamy także potrzebę wymiany doświadczeń pomiędzy poszczególnymi podmiotami, dlatego organizujemy cykliczne spotkania pracodawców i pracowników działów personalnych sąsiedzkich firm. Owocne wnioski z dyskusji skutkują zwykle nowymi rozwiązaniami, możliwymi do zastosowania w każdym przedsiębiorstwie.

Ta specyficzna sytuacja Dolnego Śląska związana z dynamicznym rozwojem tamtejszej gospodarki, a także duża rotacja pracowników sprawiają, iż w niezwykle popularnych Raportach Płacowych publikowanych przez AG TEST HR będą stale prezentowane dane dotyczące fluktuacji zatrudnienia. Będzie to więc drugie województwo, po małopolskim, w którym kwestia ta poruszana będzie tak dokładnie.

Dolny Śląsk jest więc dziś jednym z najważniejszych centrów rozwoju gospodarczego. Swoje miejsce znajdą tu nie tylko inwestorzy starający się rozwinąć swój biznes, ale też pracownicy, poszukujący dziś dobrze płatnej pracy.

Exit mobile version