Site icon wroclawianin.info

Dramaturgia spojrzenia – Tobiasz Papuczys

Tobiasz Papuczys

Serdecznie zapraszamy 24 października o godzinie 19.00 do Dolnośląskiego Centrum Filmowego (Piłsudskiego 64a, Wrocław) na wernisaż wystawy fotografii pt. „Dramaturgia spojrzenia”. Autorem zdjęć jest Tobiasz Papuczys.

Kurator wystawy: dr Bartosz Radziszewski, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Prezentowany cykl, którego tematem jest przede wszystkim ludzkie zagubienie i samotność, składa się ze zdjęć wykonanych zarówno w teatrze, jak i w przestrzeni ulicznej. To zestawienie służy pokazaniu, że granica między sztuką a życiem obecnie w zasadzie nie istnieje (i być może nigdy nie istniała). Współczesne widowiska coraz częściej czynią z odbiorcy performera, choć niekoniecznie należy to zjawisko rozumieć jako realną fizyczną interakcję z publicznością, chodzi raczej o uruchomienie procesów mentalnych. Przedstawione na wystawie fotografie zwracają uwagę na współczesną relację między aktorem i widzem, która w dzisiejszej postmodernistycznej rzeczywistości oparta jest przede wszystkim na współodczuwaniu wzajemnej (cielesnej) obecności, a nie na (intelektualnym) porządku reprezentacji. Warto również przy tej okazji spróbować odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Na ile teatr odzwierciedla zachowania społeczne, a na ile ludzkie zachowanie czerpie z estetyki współczesnych widowisk i to nie tylko teatralnych?

TOBIASZ PAPUCZYS

nauczyciel akademicki, teatrolog i filmoznawca, fotograf teatralny i dokumentalny, kurator wystaw fotograficznych. Zwycięzca IV Konkursu Fotografii Teatralnej (2018) organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim oraz w Instytucie Grotowskiego.

Portfolio: https://www.instagram.com/tobiasz.papuczys/

DRAMATURGIA SPOJRZENIA

Wystawa fotografii Tobiasza Papuczysa

Kurator: dr Bartosz Radziszewski (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu)

Wernisaż: 24 października 2019, godz. 19.00

Wystawa potrwa do 18 listopada.

Exit mobile version