Site icon wroclawianin.info

Handel zwierzętami tak samo opłacalny jak handel bronią

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nielegalny handel dzikimi zwierzętami, to obok handlu bronią i narkotykami trzecia najbardziej dochodowa gałąź „czarnego rynku”. Zyski przemytników są tak wysokie, że kłusownictwo stałą się jedną z przyczyn „szóstej fali wymierania” zwierząt i roślin. Równie dramatyczne skutki przynoszą tylko jeszcze zmiany klimatyczne i rozwój gospodarczy. Wśród najbardziej zagrożonych przemytem zwierząt są pangoliny – jedyne ssaki posiadające łuski i to właśnie one są ich przekleństwem. Osiem gatunków to najczęściej przemycane ssaki na świecie.

Karolina Przyjemska-Kowalewska

– Na świecie żyje 8 gatunków łuskowców, można je spotkać w Afryce i w Azji. Chociaż niewiele wiadomo o ich biologii i zachowaniu w warunkach naturalnych, wiemy jedno: tracimy je w zastraszającym tempie. Niezwłocznie musimy podjąć działania, aby je ocalić – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo. – Dlatego właśnie wysłaliśmy naszego pracownika Karolinę Przyjemską-Kowalewską do Save Vietnam’s Wildlife, zgłosiliśmy akces do hodowli zachowawczej w naszym zoo oraz w najbliższy piątek organizujemy spotkanie ZOO i DODO NA RTUNEK, na którym Karolina opowie o swoich doświadczeniach, a zoo z Fundacją DODO zainicjuje zbiórkę pieniędzy na ochronę pangolinów w Wietnamie. Łuski pangolinów wykorzystywane są w tzw. tradycyjnej medycynie Chin i Wietnamu, a mięso stanowi przysmak regionalnej kuchni. Najbardziej szokującą potrawą jest zupa z embrionów, która ma dodawać męskości. Oto przyczyna, dla której, szacuje się, że w ciągu ostatnich 10 lat „przehandlowano” ponad milion osobników!

O tym jak pospolity jest handel tymi zwierzętami, świadczą statystyki. W 2014 roku w Chinach przechwycono transport 1000 przemycanych pangolinów, natomiast w 2015 roku, w Indonezji przyłapano kłusowników z 5 tonami zamrożonych łuskowców. Proceder ten ciągle trwa. Trzy tygodnie temu 32 pangoliny, przejęte przez służby celne Wietnamu, trafiły do Save Vietnam’s Wildlife. W tym czasie przebywała tam właśnie Karolina Przyjemska-Kowalewska, opiekunka zwierząt we wrocławskim zoo, która przez kolejne dwa tygodnie pomagała w opiece nad nimi. Nielegalny handel dzikimi zwierzętami, to obok handlu bronią i narkotykami trzecia najbardziej dochodowa gałąź „czarnego rynku”.

– W Save Vietnam’s Wildlife spędziłam miesiąc. Moje codzienne obowiązki przypominały te z wrocławskiego zoo, czyli sprzątanie wybiegów, przygotowywanie posiłków i obserwacja zwierząt w celu oceny ich kondycji fizycznej i psychicznej. Niezwykłe było to, że opiekowałam się gatunkiem w Polsce niewystępującym i bardzo mało znanym – pangolinami. W ten sposób zdobyłam unikatową wiedzę i doświadczenie, ale nie to okazało się najważniejsze. – mówi Karolina Przyjemska-Kowalewska. – Tym co mnie najbardziej poruszyło był udział w przejęciu od służb celnych 32 osobników łuskowców, skonfiskowanych przemytnikom. Handlarze nie przejmują się stanem zwierząt, nie dbają o nie. Często zwierzęta są maltretowane. Pangoliny kupowane są na wagę, więc zdarza się, że handlarze na siłę karmią je piaskiem, aby zwiększyć ich masę ciała. Jakie czyni to spustoszenie w ich organizmach, nie muszę chyba dodawać.

Już teraz wrocławskie zoo prowadzi hodowlę zachowawczą około 350 innych, poważnie zagrożonych wyginięciem gatunków, takich jak tygrys sumatrzański, nosorożec indyjski, niedźwiedź himalajski, panda mała czy lemury alaotrańskie. Ponadto pracownicy zoo koordynują hodowlę jedenastu gatunków na całym kontynencie, w ramach programów i projektów ochroniarskich Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), którego ZOO Wrocław jest członkiem.

Zapraszamy wszystkich gorąco na spotkanie, które odbędzie się już w najbliższy piątek, 17 listopada o godz. 17:00 w sali konferencyjnej Afrykarium. W spotkaniu można wziąć udział bez konieczności zakupu biletu wstępu do zoo. Za to mile widziana jest wpłata darowizny na specjalne konto Fundacji Zoo Wrocław DODO: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem DAROWIZNA.

Pieniądze w całości zostaną przekazane na ratowanie pangolinów w Save Vietnam’s Wildlife. Wejście na teren ZOO Wrocław przez bramę służbową od godz. 15.00, spotkanie w Małpiarni o godz. 16.00, pokaz zdjęć i filmów w Afrykarium ok. godz. 17.00.

 

 

 

Exit mobile version