Site icon wroclawianin.info

Interaktywny mural ozdobi ścianę Filii nr 23 MBP

W maju, na ścianie Filii nr 23, należącej do MBP we Wrocławiu przy Bulwarze Ikara, powstanie wielozmysłowy i interaktywny mural, który nie tylko będzie można zobaczyć, ale także usłyszeć. Oficjalne otwarcie 10 czerwca 2017.

Inspiracją stały się bajki Erny Rosenstein, w których „obecny jest duch surrealizmu, wizje z pogranicza jawy, snu i fantazji”. „Ekran do wyświetlania myśli istnieje od dawna – i jest nim właśnie malarstwo” – mawiała Erna Rosenstein, której twórczość, a przede wszystkim nieznane szerszej publiczności bajki, jest motywem przewodnim projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

– Murale są zauważalne przez wszystkich użytkowników [przestrzeni publicznej], wywołują reakcje, dlatego powinny być dobre artystycznie, wysokiej jakości. Nie wystarczy znaleźć ścianę i zamieścić mural – mówi Teresa Latuszewska-Syrda z Fundacji Urban Forms.

Wielki projekt

Do partnerskiej współpracy przystąpiła wrocławska Akademia Sztuk Pięknych. Autorką realizowanego muralu jest Sylwia Jakubowicz, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

W projekcie uczestniczy także młodzież z Gimnazjum nr 18 im. Armii Krajowej przy ul. Kłodnickiej we Wrocławiu. Tworzy ona podczas warsztatów literacko-graficznych i dźwiękowych w MultiCentrum prace graficzne inspirowane bajkami Ernay Rosenstein oraz przygotuje dźwięki służące do udźwiękowienia muralu za pomocą kodu kreskowego QR.

Uczestnicy projektu będą mogli również spotkać się ze studentami Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Przybliżą oni swój warsztat twórczy w siedzibie ASP.

Oficjalne otwarcie muralu będzie miało miejsce 10 czerwca 2017 r. (sobota) w godz. 11.00-15.00 w ramach wydarzenia plenerowego przy Filii nr 23 Miejskiej Biblioteki Publicznej, bulwar Ikara 29-31.

 

EKRAN MYŚLI to projekt opracowany i realizowany w partnerstwie Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Spółdzielni Mieszkaniowej PIAST.

Exit mobile version