Site icon wroclawianin.info

Jeździli, jeździli i wyjeździli. Znamy wyniki kampanii 'Rowerowy maj’

Szkoła Podstawowa nr 42 przy ul. Wałbrzyskiej 50 jest najbardziej rowerową szkołą wśród wrocławskich podstawówek. Jej uczniowie przez miesiąc uczęszczali do szkoły na rowerach, hulajnogach i rolkach ustanawiając najlepszy wynik na poziomie 91,9 proc! W tegorocznej edycji kampanii „Rowerowy maj” wzięło udział ponad 12 tysięcy dzieci z 41 szkół i 6 przedszkoli.

Wszystkie dzieci, które wzięły udział w zabawie dostaną upominki: chusty wielofunkcyjne tzw. kominy, worki oraz koraliki na szprychy. Najlepsze szkoły otrzymają nagrody finansowe: za zajęcie I miejsca 10 000 zł, drugiego 5 000 zł, trzeciego 2 500 zł. Najlepsze klasy wybiorą się na wycieczki m.in. do ZOO, Hydropolis czy Kolejkowa oraz na wspólne wyjścia do Aqua Parku, ścianki wspinaczkowej Fpinka i Tarnogaj i Wrocławskiego Klubu Squasha.

– Mamy czerwiec a efekt „Rowerowego Maja” cały czas daje się obserwować w rejonie szkół i przedszkoli. Wystarczy kilka tygodni systematycznej jazdy rowerem, aby przekonać się do jego zalet na zdecydowanie dłużej. To najbardziej pozytywny nałóg jaki można sobie wyobrazić– mówi Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia.

Placówki edukacyjne rywalizowały w 2 kategoriach: szkoły duże oraz średnie. Dodatkowa kategoria została utworzona dla przedszkoli.

Tytuł najbardziej rowerowych dużych szkół otrzymały:
1. SP1 – 49,1%
2. SP 90 – 48,9%
3. SP 76 – 44,3%
Tytuł najbardziej rowerowych średnich szkół otrzymały:
1. SP 42 – 91,9%
2. SP 40 – 64,3%
3. SP 39 – 54,7%
Tytuł najbardziej rowerowych przedszkoli otrzymały:
1. Wesoła trójeczka – 74,1%
2. Przedszkole nr 1 – 60,8%
3. Przedszkole nr 90 – 54,0%

– Zainteresowanie najmłodszych bardzo nas cieszy – pokazuje, że jesteśmy gotowi, aby codziennie dojeżdżać rowerem do szkoły. Co więcej w dojazdach tych uczestniczą często również rodzice a to może mieć pozytywny wpływ na zmianę nawyków komunikacyjnych. Rodzice pozwalajcie dzieciom jeździć na rowerach! -apeluje Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Kampania „Rowerowy maj” skierowana jest do uczniów, rodziców i nauczycieli szkół podstawowych we Wrocławiu. Promuje zdrowy styl życia poprzez codzienne dojazdy do szkoły na rowerze hulajnodze i wrotkach. Z roku na rok „Rowerowy maj” cieszy się coraz większą popularnością. Do pierwszej edycji kampanii przystąpiło 24 szkoły podstawowe z Wrocławia, których uczniowie wykonali ponad 35 tysięcy podróży do szkoły w aktywny sposób. W ubiegłym roku udział w akcji wzięło 31 szkół podstawowych osiągając wynik ponad 87 tysięcy rowerowych dojazdów do szkoły. W tym roku aktywne osoby wykonały łącznie ponad 243 tysiące przejazdów rowerami!

– Wrocław stale dąży do stworzenia dobrej i bezpiecznej infrastruktury dla rowerzystów. Powstają nowe trasy rowerowe, parkingi oraz bardzo intensywnie wykorzystywany jest rower publiczny. Kampania „Rowerowy Maj” jest naszą najlepsza kampanią promującą codzienną jazdę rowerem skierowaną do najmłodszych– zapewnia Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy.

Akcja „Rowerowy Maj” jest ogólnopolskim projektem. W tym roku wzięło w nim udział aż 30 miast z całej Polski.

Exit mobile version