Lasek Osobowicki we Wrocławiu- historia mniej znana

Położony nad Odrą, lekko na uboczu lecz z dobrym dojazdem, Lasek Osobowicki we Wrocławiu, jest znany spacerowiczom, biegaczom, rowerzystom i grzybiarzom. Eksploratorzy, miłośnicy tajemnic i historii, odkryją tu liczne pamiątki po II wojnie i czasach świetności Breslau. Znajdziemy tu również miejsca o historii sięgającej 2500 lat wstecz!

Powierzchnię lasku, sięgającą prawie 140 hektarów, przecinają liczne ścieżki, polany, leśne parkingi, miejsca na ognisko i grilla a także 2 wzniesienia – Szwedzki Szaniec i Wzgórze Kapliczne. Jeszcze w czasach przedwojennych na obu wzgórzach odkryto relikty grodów warownych, których czas powstania oszacowano na IV epokę brązu. Zaklasyfikowano je do tzw. kultury łużyckiej na podstawie odkrytych cmentarzy, ceramiki, przedmiotów glinianych, narzędzi, ozdób i kości zwierzęcych. Tu, na Osobowicach, życie istniało znacznie wcześniej, niż narodził się Wrocław. Dziś miejsca te upamiętniają dwie tablice ustawione u podnórza obu wzgórz.

Szwedzki Szaniec, to miejsce dobrze znane eksploratorom i tropicielom tajemnic II wojny. Natomiast wzgórze Kapliczne od niepamiętnych czasów związane było z drewnianą figurką Maryi umieszczoną w dziupli starego dębu. Nie ma dokładnych informacji, kto jest jej autorem, kiedy i dlaczego akurat na tym wzgórzu została ustawiona. Była tam od zawsze a ludzie przychodzili modlić się do niej, ponieważ uznawano ją za cudowną. Tak też uczynił śpiewak z kościoła św. Macieja, który doznał paraliżu i nie mógł chodzić. Rodzina zawiozła go na wzgórze a on spędził cały dzień na modlitwie. W pewnym momencie poczuł mrowienie w nogach i znowu mógł chodzić.

Wydarzenie to potwierdziło cudowne właściwości figury a na osobowicką świętą górkę zaczęły pielgrzymować tłumy. Siostry klaryski, właścicielki Osobowic, niedługo potem w 1725r. wystawiły na wzgórzu małą, drewnianą kapliczkę pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w której ustawiono cudowną figurę.

Po sekularyzacji dóbr kościelnych w 1810r., Osobowice nabyła protestancka rodzina Kornów, znanych drukarzy i wydawców książek, głównie polskich. Johann Gottlieb Korn w dawnym majątku klarysek urządził okazałą rezydencję a w niedługim czasie bywanie w niej stało się nobilitacją dla lokalnej śmietanki towarzyskiej. Kornowie gościli znanych Polaków m.in. Izabelę Czartoryską, która wizytkę na Osobowicach opisała w swoich pamiętnikach.

Całą historię przeczytacie na: ameliastrips.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *