Największe piernikowe miasteczko w Polsce, składające się z ponad 160 budowli, powstaje w Dzierżoniowie. Budynki z piernika, a wśród nich m.in. ratusz, wieża ciśnień czy synagoga, staną na makiecie, która odwzorowuje zarys historycznego Dzierżoniowa. Wystawę można będzie oglądać już od piątku, 7 grudnia 2018 aż do końca lutego 2019 roku w pomieszczeniu o powierzchni około 100 metrów kwadratowych w zabytkowym Młynie Hilberta. Co ważne, autorami wszystkich budowli są mieszkańcy Dzierżoniowa, którzy przygotowywali je na specjalnych warsztatach, na zajęciach w szkołach lub w domu.
fot.: mat.pras.
Tradycje piernikarskie na Śląsku są bardzo długie i sięgają końca XIII wieku. Najstarsza zachowana wzmianka źródłowa o piernikarzach, piernikach i ich produkcji pochodzi z roku 1293. W tej części Europy nikt inny nie może pochwalić się tak długą piernikarską tradycją; nawet tak znane z produkcji pierników miasta, jak Toruń, Norymberga czy Pardubice. W 1293 roku o śląskich piernikarzach napisano „piperatas tortas facientes”, czyli robiących pieprzne ciasta.
Pierniki to przede wszystkim mąka i miód. Dlatego chyba żadne inne miasto w Polsce nie nadaje się lepiej do zbudowania piernikowego miasteczka, jak właśnie Dzierżoniów. To tu przetrwał do naszych czasów zachowany w bardzo dobrym stanie zabytkowy Młyn Hiilberta, gdzie jeszcze całkiem niedawno mielono mąkę na oryginalnych urządzeniach z początku XX wieku. Kiedy do Młyna Hilberta dodamy patrona miasta Dzierżoniowa, którym jest ksiądz Jan Dzierżoń, ojciec nowoczesnego europejskiego pszczelarstwa oraz połączymy to z sięgającymi ponad 700 lat tradycjami piernikarskimi na Śląsku, to staje się jasne, że największe piernikowe miasteczko w Polsce musiało powstać właśnie w Dzierżoniowie.
Młyn Hilberta, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz Miasto Dzierżoniów zaprosiły do współtworzenia „Piernikowego Miasteczka Dzierżoniów” wszystkich mieszkańców miasta. Ponad 160 budowli z piernika powstało nie tylko na warsztatach w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury czy na zajęciach w szkołach, ale były też one wypiekane w domowych piekarnikach. Tak powstały miniaturowe budowle, które pomogą stworzyć kopię Dzierżoniowa z prawdziwego piernika. Mur miejski, ratusz, synagoga, wieża ciśnień czy miejskie kamieniczki – to wszystko do zobaczenia w „Piernikowym Miasteczku”.
Otwarcie wystawy 7 grudnia 2018 roku o godz. 17.00. Wystawa będzie czynna w Młynie Hilberta aż do końca lutego 2019 roku.