Site icon wroclawianin.info

Mieszkańcy Polkowic zapłacą mniej za wodę

O 61 groszy spadną w Polkowicach stawki opłat za wodę i odbiór ścieków. Takie były oczekiwania mieszkańców – tłumaczy rzecznik UG Polkowice Roman Tomczak. Dla gminy to koszt w kwocie ponad 2 mln zł.

                                                                                    fot. pixabay.com

Obecnie za dostarczenie metra sześciennego wody i odbiór ścieków mieszkańcy Polkowic płacą 13 zł 61 gr. Od 9 czerwca – zgodnie z uchwałą budżetową na rok 2019, którą Rada Miejska w Polkowicach przyjęła 28 grudnia będzie to 13 zł.

Rzecznik Urzędu Gminy Polkowice pytany o powody obniżki odpowiada jednoznacznie – takie były oczekiwania mieszkańców.

„Dostarczenie wody i odebranie ścieków w Polkowicach jest drogie – nawet w porównaniu z okolicznymi samorządami. Dla przykładu w Chocianowie jest to koszt 12 zł 20 gr, w Głogowie 9 zł 12 gr, w Lubinie 13 zł 9 gr” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Tomczak.

W jego ocenie, mieszkańcy Polkowic są zdezorientowani bo ponad 20 lat temu gmina poniosły duże nakłady finansowe na modernizację sieci kanalizacyjnej, a kilkanaście lat temu zbudowano własne ujęcie wody z oczyszczalnią. „I wszystko to było robione po to, żeby można było mieć swoją wodę i żeby była ona tańsza. Jak się okazuje własne ujęcie działa, oczyszczalnia działa, a woda wcale nie jest tania. Stąd, słuszne moim zdaniem, oczekiwania mieszkańców, że coś należy z tym zrobić” – powiedział rzecznik Polkowic.

Koszt obniżek to dla gminy ponad 2 mln zł.

„Dopłata do dostarczenia wody będzie kosztowała gminę 489 tys. zł, a odbiór ścieków 1 mln 690 tys zł” – powiedział Tomczak.

„Obecni włodarze miasta odziedziczyli kredyt zaciągnięty przez poprzedników i dług gminy jest dość duży, bo to jest grubo ponad 100 mln zł. Pytanie czy nas na to stać? Są pewne priorytety zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy społeczne, zdrowotne, bezpieczeństwa, na których nie można oszczędzać. Można szukać oszczędności gdzie indziej, nawet należy i trzeba. Natomiast oczekiwania mieszkańców są takie, a nie inne i zawsze trzeba im się przypatrywać z uwagą, o ile tylko dyscyplina budżetowa na to pozwala. W tym przypadku pozwoliła” – powiedział rzecznik UG Polkowice.

Exit mobile version