Trwa 57. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Jeśli chcecie usłyszeć i zobaczyć skrzypce Antonio Stadivariusa „ex Wienawsky” z 1719 roku, które były własnością i na których koncertował Henryk Wieniawski, zapraszamy dziś o godz. 19.00 ma koncert kameralny do Teatru Zdrojowego.
Chcecie zapytać kim był Henryk Wieniawski? Wirtuozem skrzypiec, kompozytorem, pedagogiem. Był jednym z najwybitniejszych polskich muzyków w historii. Wystarczy wspomnieć, że często określa się go mianem „polski Paganini”. Jeśli nie słyszeliście dotąd „Legendy” Wieniawskiego, to macie sporo do nadrobienia.
Dziś w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju usłyszymy m.in. właśnie „Legendę” w wykonaniu szwajcarskiego skrzypka maestro Klaidi Sahatçiego, który zagra na skrzypcach należących wcześniej do Henryka Wieniawskiego. Zostały one wykonane w pracowni Stradivariusa w 1719 roku i są jednym z czterech instrumentów mistrza, które zachowały się do dziś. Niesamowita historia, że właśnie komplet skrzypiec Wieniawskiego przetrwał światowe zawieruchy i współcześnie możemy słuchać ich niesamowitego brzmienia.
Klaudi Sahatçiemu będzie akompaniował na fortepianie Giorgio Koukl, muzyk czeskiego pochodzenia, który na co dzień koncertuje również w Szwajcarii. Obaj muzycy są cenionymi na świecie artystami, a ich kalendarze są wypełnione koncertami po brzegi, dlatego chapeau bas drodzy organizatorzy festiwalu. Dzięki wam możemy usłyszeć ich dziś w Szczawnie.
Koncert poprowadzi wybitny znawca muzyki, były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu Marek Dyżewski. Jego wykłady we wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury niezmiennie przyciągają grono wiernych słuchaczy.
Co jeszcze przed nami na festiwalu? Jutro (sobota, 18.06) odbędzie się kameralny koncert gitarowy Marka Piasecznego i Krzysztofa Pełecha, a w niedzielę (18.06) – koncert finałowy, podczas którego usłyszmy wybitną skrzypaczkę Martę Gidaszewską z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Rubena Silvy.
Festiwal Henryka Wieniawskiego to jeden z najstarszych festiwali muzyki w Polsce. Przybliża nie tylko twórczość naszego wybitnego kompozytora, ale również innych, jemu współczesnych, znakomitych twórców. Dodatkowo jest to wspaniała okazja, by usłyszeć wielu wybitnych, współczesnych nam artystów, którzy przyjeżdżają do niewielkiego, aczkolwiek pięknego i wyjątkowego pod wieloma względami Szczawna-Zdroju, prosto z wielkich sal koncertowych świata.
Warto dodać, że dzięki staraniom organizatorów, wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Zatem korzystajcie z tego dobrodziejstwa i przyjeżdżajcie do Szczawna na kolejne muzyczne wieczory.