Site icon wroclawianin.info

W Muzeum Narodowym weekend zaczyna się w …czwartek

Zapraszamy na cykl wydarzeń do Muzeum Narodowego we Wrocławiu i jego oddziałów.

Czwartek, 25 stycznia, g. 11:00

Oprowadzanie po wystawie czasowej „Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki. Baśnie, bajki i zabawy dziecięce w dawnej grafice i rysunku”

Wstęp z biletem na wystawę czasową

 

Piątek, 26 stycznia g. 17:00, w piątek o piątej

Oprowadzanie po wystawie stałej

Podczas oprowadzania zaprezentowane zostaną dzieła malarskie i rzeźbiarskie, w których motywem centralnym jest zwierzę. Nie zabraknie zatem Dżokeja Eugeniusza Gepperta, Psów do sprzedania w Międzylesiu Edwarda Dwurnika oraz Strażników Grupy Luxus.

Wstęp z biletem na wystawę stałą


Sobota, 27 stycznia, g. 12:00

Wykład Barbary Przerwy

Chiny słyną z mistrzowskich wyrobów rzemieślniczych. Piękna porcelana, wspaniałe wyroby z jadeitu i metali zachwycają do dzisiaj. W czasie wykładu prelegentka dowiedzie kunsztu, jakim charakteryzują się dawne wykonania rzemiosła chińskiego, tym samym próbując przyćmić złą sławę dzisiejszych wyrobów sprowadzanych z Chin.


Sobota, 27 stycznia, g. 13:00

Prowadzą: Justyna Chojnacka, Estera Tekiela, Paulina Tokarz, Dominika Kuźniar, Kinga Danielewicz.

Pierwszy noworoczny spacer z wolontariuszami będzie poświęcony będzie następującym pracom:

  1. Jan Stanisławski, Park Zakopanem w zimie, po 1900, Sztuka polska XVII-XIX w.
  2. Henryk Szczygliński, Wiosna, 1905, Sztuka polska XVII-XIX w.
  3. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Scena kostiumowa w pejzażu, ok. 1912, Sztuka polska XVII-XIX w.
  4. Jan Szczepkowski, Portret Edwarda Leszczyńskiego, 1911, Sztuka polska XVII-XIX w.
  5. Georga Kolbe, Klęcząca Najada, 1912, Korytarz I piętro.

Wstęp wolny


Sobota, 27 stycznia, g. 13:30

Wykład Zuzanny Mikołajek

W erze komputera i smartfona coraz więcej tradycyjnych, wielowiekowych zabaw dziecięcych powoli odchodzi w zapomnienie. Prelegentka przedstawi dzieje wielu popularnych zabawek i zabaw dziecięcych (geneza niektórych z nich sięga nawet czasów starożytności), pokaże obrazy i grafiki znanych artystów tworzących w czasach od renesansu do początków XX wieku, na których ukazane są dzieci w trakcie zabawy bądź gry. Słuchacze dowiedzą się również o kilku polskich muzeach zabawek utworzonych w 2. połowie XX wieku i cieszących się coraz większym zainteresowaniem.


Sobota, 27 stycznia, g. 15:00

Kurator Jacek Bohdanowicz opowie o prezentowanej kolekcji oraz tajnikach dziś już niemal zapomnianego rzemiosła, jakim jest kotlarstwo. Podzielona na dwie części ekspozycja prezentuje wyposażenie dawnego warsztatu kotlarza oraz unikatowe wyroby z miedzi i mosiądzu.

Wstęp z biletem na wystawę czasową


Dla dzieci:

Czwartek, 25 stycznia, g. 12:00

Prowadzenie: Marta Baluch

Podczas zajęć dzieci będą mogły zwiedzić kończącą się już wystawę czasową „Świat miedzi, świat mosiądzu – kotlarstwo”, po czym wykonają samodzielnie fantastyczne stwory z miedzianych drucików oraz metalowych śrubek i nakrętek.

Wstęp z biletem za 1 zł


Piątek, 26 stycznia, g. 12:00, 14:00

Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat

Prowadzenie: Grzegorz Wojturski

Tematem zajęć będzie Święto Latawców i sposób jego obchodzenia w Chinach. Dzieci zobaczą tradycyjne latawce wykonywane i dekorowane w Chinach, a następnie będą miały okazję własnoręcznie udekorować miniaturowe latawce, które dzięki pracy uczestników zajęć przekształcą się w kolorowe, fruwające zwierzęta.

Wstęp z biletem za 1 zł


Sobota, 27 stycznia, g. 10:00

Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 5–12 lat

Prowadzenie: Barbara Przerwa

Gry planszowe były popularne już w starożytności. Była to rozrywka dla władców i arystokracji. Dziś każdy może poruszać się po planszy w poszukiwaniu przygód i upragnionego skarbu. W czasie zabawy dzieci zwiedzą ekspozycję z zabytkowymi grami planszowymi, a następnie zaprojektują własną, do której wymyślą także reguły.Wstęp z biletem za 3 zł


Sobota 27 stycznia, g. 11:00

Warsztat dla dzieci w wieku 6–10 lat

Prowadzenie: Barbara Andruszkiewicz

Sny towarzyszą ludziom od zawsze i często są źródłem inspiracji dla artystów wielkich oraz tych mniejszych, rozpoczynających swoją przygodę ze sztuką. Podczas warsztatów uczestnicy poszukają dzieł, które mogły powstać pod wpływem snów, a następnie stworzą własne prace. Warsztat będzie świetną okazją, by sprawdzić, co się stanie, gdy – tak jak w snach – zabraknie panowania nad twórczymi działaniami.

Wstęp z biletem za 3 zł


Sobota 27 stycznia, g. 14:30–16:30

Bal maskowy dla dzieci w wieku 5–12 lat w holu głównym MNWr.

Prowadzenie: wodzirej Sławomir Ortyl

Wstęp z biletem za 5 zł


Niedziela 28 stycznia, g. 10:30, 12:00, 14:00, 15:30

Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 3–5 lat (10:30 i 14:00), 6–9 lat (12:00 i 15:30)

Prowadzenie: Barbara Przerwa

Białe peruki, białe koronki, biały śnieg – czy aby na pewno jeden kolor wystarczy do namalowania zimowego krajobrazu i wytwornych kreacji? W czasie zabawy dzieci będą poszukiwać różnych odcieni bieli.
Wstęp z biletem za 15 zł


Niedziela 28 stycznia, g. 11:00

Warsztat dla dzieci w wieku 3–5 lat

Prowadzenie: Alicja Abramowicz

Magdalena Abakanowicz stworzyła monumentalne formy rzeźbiarskie, które nazwano abakanami. Podczas warsztatu dzieci przyjrzą się abakanom i opiszą to, co widzą; poszukają odpowiedzi na pytanie, co przedstawia abakan. Oprócz mówienia będzie też sporo ruchu inspirowanego dziełami sztuki!

Wstęp z biletem za 3 zł

Exit mobile version