Site icon wroclawianin.info

Na czwartkowej sesji radni zadecydują o przyszłości Lokalnego Programu Osłonowego

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważna jest jakość powietrza, którym oddychamy. Wrocław stale dąży do jego poprawy. Ważnym elementem Wrocławskiego Programu Antysmogowego jest wymiana pieców na ogrzewanie bardziej przyjazne środowisku. Osoby mieszkające samotnie oraz znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji finansowej mogą otrzymać nawet ponad 4 tys. złotych dopłaty rocznie.

                                                                                                fot:mat.pras.

– Chcemy wyjść naprzeciw wszystkim osobom, które mają obawy związane z tym, że wymiana źródła ciepła w ich domach może spowodować wyższe koszty bieżącego utrzymania – mówił o Lokalnym Programie Osłonowym podczas briefingu Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

Od września o dofinansowanie ubiegać się będą mogły osoby, które od 1 stycznia 2018 r. zdecydowały się na wymianę starego pieca na niskoemisyjny system ogrzewania. Wysokość zapomogi zależeć będzie od dochodów w rodzinie oraz powierzchni mieszkania. Dochód osób samotnie mieszkających nie może przekraczać 3487 zł netto. Z kolei dochód na osobę w rodzinie 2570 zł netto. Wysokość dofinansowania będzie wzrastać wraz z malejącym dochodem. Co do zasady wobec wnioskodawców brana pod uwagę będzie powierzchnia normatywna zajmowanego lokalu, zaczerpnięta z ustawy o dodatkach mieszkaniowych jednak osoby najbiedniejsze, ze znacznym orzeczeniem niepełnosprawności, poruszające się na wózku, oraz takie, których niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju otrzymają pełną kwotę dofinansowania, niezależnie od wielkości mieszkania.

– Naczelna zasada naszego programu brzmi – Im mniejsze dochody tym większe wsparcie. Zależy nam na tym, żeby program ruszył jeszcze przed okresem grzewczym.– mówił Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.– To co wyróżnia nasz program spośród tych w innych miastach to fakt, że osoby z niepełnosprawnościami, oraz rodziny w których orzeczono niepełnosprawność, nie będą objęte warunkami dotyczącymi powierzchni mieszkań. – wyjaśnia Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych

Aby przystąpić do programu wystarczy złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Następnie jego pracownicy przeprowadzą rodzinny wywiad środowiskowy, w którym potwierdzą trwałą zmianę ogrzewania na jeden z systemów niskoemisyjnych. Dopiero wtedy wydana zostanie decyzja o przyznaniu dofinansowania.

– Uchwała dotycząca Lokalnego Programu Osłonowego dla najuboższych jest bardzo dobrym uzupełnieniem uchwały antysmogowej, która weszła dla Wrocławia i Dolnego Śląska od 1 lipca. To świetny ruch. Jako Dolnośląski Alarm Smogowy apelujemy o przegłosowanie tej uchwały– mówił Krzysztof Smolnicki, przedstawiciel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Na najbliższej sesji radni miejscy będą głosowali nad przyjęciem Lokalnego Programu Osłonowego.
– Ten program jest ukłonem przede wszystkim w stronę najbiedniejszych osób, które miesiącach zimowych radzą sobie w różny sposób, często do pieców wkładają takie rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć. My poprzez tę uchwałę chcemy ich zmotywować, bo opróćz tego, że pomożemy im ten piec wymienić, to jeszcze będą dopłaty do rachunków. – powiedział Dominik Kłosowski, Radny Miejski podczas briefingu.

Lokalny Program Osłonowy jest ważnym elementem Wrocławskiego Programu Antysmogowego na lata 2018-2028 ogłoszonego przez prezydenta Rafała Dutkiewicza w listopadzie 2017 roku.

– Warto, żebyśmy na najbliższej sesji osiągnęli porozumienie wszystkich środowisk, żebyśmy porozumieli się ponad podziałami. Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. – mówił Piotr Uhle, Radny Miejski.

Lokalny Program Osłonowy potrwa do czerwca 2023 r. Na dofinansowania przez cały okres trwania programu przeznaczone zostanie ponad 16,5 mln zł.

Exit mobile version