Site icon wroclawianin.info

Ostatni NiuCon już 10 sierpnia

W tym roku, od 10 do 12 sierpnia, po raz ostatni będziemy mieli okazję uczestniczyć w jednym z największych w Polsce konwentów gromadzących miłośników mangi, anime, fantasty, komiksów i gier. NiuCon 2018 oficjalnie kończy swoją działalność. Zanim jednak opustoszeją sale wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego i impreza rozpłynie się w uniwersum szeroko pojętej fantastyki czekają nas trzy wyjątkowe dni zapierających dech pokazów, spektakli, gali Cosplay, koncertów, spotkań i warsztatów. Na sam koniec NiuCon w o wiele większym stopniu otworzy się na świat zewnętrzny.

                                                                                                           fot.:mat.pras.

10 lat temu odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Popkultury NiuCon. Przez ten czas konwent stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na mapie ogólnopolskich zlotów miłośników szeroko pojętej fantastyki i kultury azjatyckiej. W ostatnich latach gromadził od 4 do 5 tysięcy uczestników. Dlaczego więc u szczytu popularności odbędzie się po raz ostatni?

– Przez 10 lat zdarzyło się mnóstwo wspaniałych rzeczy, uczestniczy przyjeżdżający z całej Polski mieli okazję poznać się, razem przeżywać niesamowite chwile i doskonale się bawić – mówi Monika Laureanne Sodkiewicz, organizatorka konwentu z Fundacji Popcooltura. – Stwierdziliśmy jednak, że aby się rozwijać, należy co jakiś czas modyfikować formułę. Trzeba iść do przodu, coś zmieniać, tworzyć nowe projekty. NiuCon osiągnął szczyt – i chcemy aby takim był zapamiętany. Oczywiście nie rezygnujemy z dalszych działań. Mamy mnóstwo planów – od organizacji Targów Popkultury po kameralne i tematyczne zloty zarówno miłośników kultury azjatyckiej jak i fantastyki.

Ostatni NiuCon odbędzie się pod hasłem Mitologia i Historia. Tak jak do tej pory zgromadzi tysiące entuzjastów z całej Polski, którzy będą prezentować swoje misterne przebrania. Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie Gala Cosplay, podczas której uczestnicy zaprezentują swoje stroje i powalczą o miano twórczyni bądź twórcy najlepszej stylistyki i aranżacji. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku scena w Imparcie zapełni największy tłum w historii tego konwentu!

Festiwal wyrafinowanych strojów

Od 2008 roku festiwal poświęcony jest fantastyce, literaturze, tradycyjnym i cyfrowym grom, kulturze azjatyckiej, działalności artystycznej, cosplayowi, muzyce i szeroko pojętej popkulturze. Do Wrocławia przyjeżdżają co roku fani japońskich komiksów i filmów anime. Powoduje to specyficzny charakter tej imprezy. Wojownicy przebrani w wyrafinowane zbroje, z wielkimi oszczepami paradują ramię w ramię z filigranową Hatsune Miku czy Sakurą – bohaterkami japońskich filmów anime. Czarodziejki z Księżyca można spotkać podczas żywiołowych rozmów z wampirami albo elfami z ogromnymi uszami.

Na koniec – wielkie otwarcie

Ostatni NiuCon ma szanse wyjątkowo zapisać się w historii nie tylko ze względu na jeszcze bardziej atrakcyjny zestaw programowy. W tym roku impreza w o wiele większym stopniu otworzy się na zewnątrz zapraszając do zabawy nie tylko posiadaczy karnetów.

Na placu przed Uniwersytetem Przyrodniczym stanie słowiańska osada, w której każdy przechodzień będzie mógł podpatrzeć historyczne obyczaje i stroje, spróbować oryginalnych potraw czy wziąć udział w obrzędach – mówi Dominik Przybysz Przybyła, organizator konwentu z Fundacji Popcooltura. – Dla wrocławian udostępnimy strefę handlową, gdzie będą mogli kupić historyczne pamiątki, gadżety związane z kulturą azjatycką, książki, komiksy i wiele innych atrakcyjnych rzeczy. Większość pokazów strojów, które do tej pory odbywały się w pomieszczeniach uniwersytetu odbędzie się na zewnątrz. W ten sposób osobom, które nie wykupują karnetów, chcemy dać możliwość uczestniczenia w świetnych widowiskach.

Goście NiuConu

Na NiuConie nie zabraknie znanych twórców popkultury i fantastyki. Wśród plejady gości znajdzie się m.in. KattLett – rysowniczka, autorka komiksów i nowelek. Jej utwory po pojawieniu się na Centrum Mangi trafiły na sam szczyt ich list hitów, a w pierwszej dziesiątce były aż cztery jej tytuły, tym samym pobijając serie znane na całym świecie. Nie zabraknie również rysowniczki kryjącej się pod pseudonimem SzaryKot – autorki „Koty to Zło”, czyli popularnego fanpage z rysunkami o kotach, rybach, studentach i innych dzikich zwierzętach.

Wyjątkową atrakcją będzie z pewnością spotkanie z Karoliną Styczyńską, naszą rodaczką będącą gwiazdą w Japonii i główną bohaterką anime (japońska kreskówka). Jest jedyną kobietą spoza Japonii, która została zawodowcem w shōgi – czyli japońskich szachach. Status ten do tej pory dostało 59 kobiet w historii, Karolina jest pierwszą nie-Japonką w ponad 400 letniej historii profesjonalnego shōgi i jest również ambasadorem miasta Kofu. W czerwcu 2018 roku premierę miało anime pt. „Susume Karolina” pokazujący historię Karoliny, którą opowiada sama bohaterka. Anime reżyserował Polak – Mateusz Urbanowicz.

Kolejnym nietypowym sportowcem będzie Wrocławianin, Piotr Orleański, który zdobył dwukrotnie tytuł Mistrza Polski w Pokemon Trading Card Game, i walczy teraz na scenie europejskiej!

Miłośnicy wyrafinowanych strojów będą mieli okazję spotkać się ze zjawiskową Hybrydą – Cosplayerką z obsesją na punkcie nowych technologii, która reprezentowała Polskę na EuroCosplayu. Będą mieli też okazję do rozmowy z Joanną Lolą Lange – dwukrotną reprezentantką Polski w konkursach międzynarodowych, miłośniczką strojów typu creatures – stwory, potwory.

Fani literatury spotkają się zapewne z pisarką Agatą Suchocką, której seria „Daję ci wieczność” w wersji anglojęzycznej zdobyła uznanie na Zachodzie. Nie zabraknie też klasyka, jednego z najważniejszych pisarzy fantastyki, tłumacza fantastyki rosyjskiej, współtwórcy Fahrenheita, jednego z Prezesów Klubu Miłośników Fantastyki SZEDAR, zdobywcy szczytu Kilimandżaro, czyli EuGeniusza Dębskiego. Obecność potwierdził także Radosław Pisula – tłumacz, redaktor, autor piszący dla „Nowej Fantastyki”, artPAPIERu i film.org.pl oraz twórca fanpage’a Full Frontal Pisula, projektu Brody z kosmosu i współprowadzący dwóch podcastów – Comics Weekly i Nienazwany Podcast Filmowy.

Wśród gości również najbardziej popularni youtuberzy i popularyzatorzy komiksu – m.in. Oskar Rogowski, Łukasz Stelmach – Ichabod, Julian Jeliński z Brody z Kosmosu

To zaledwie nikła część gości oraz wszystkich atrakcji zgromadzonych w kilkudziesięciu blokach tematycznych składających się na działy: fantastyki, literatury i komiksu / gier / warsztatów artystycznych / larpowy / filmów i seriali / kultury azjatyckiej / muzyczny / Cosplay i kilku innych.

Dla wychowanków Domów Dziecka

NiuCon jak co roku zaprasza na teren festiwalu wychowanków wrocławskich Domów Dziecka, którym zapewnia bezpłatny wstęp na wszystkie atrakcje festiwalu. Od wielu lat z tej okazji korzysta kilkadziesiąt dzieci z zaprzyjaźnionych placówek, ale to nie oznacza, że inne Domy Dziecka nie mogą po raz ostatni skorzystać z okazji. Wystarczy skontaktować się z organizatorami przez profil fb i zgłosić liczbę chętnych dzieci.

Co: Festiwal Fantastyki i Popkultury NiuCon 2018
Gdzie: Uniwersytet Przyrodniczy, pl. Grunwaldzki 24, Wrocław
Kiedy: 10-12 sierpnia, piątek – niedziela
Pełna wejściówka na trzy dni– 55 zł (do 6 sierpnia), 60 zł na miejscu. Bilety jednodniowe: piątek – 30 zł, sobota – 40 zł, niedziela – 10 zł

Atrakcje w ramach Wielkiego Otwarcia na koniec za darmo. Dokładny program już wkrótce.

Exit mobile version