Site icon wroclawianin.info

Prawnik specjalista od prawa elektronicznego – w czym może pomóc? Sprawdzamy we Wrocławiu

Coraz więcej przedsiębiorców czy twórców swoją działalność prowadzi w internecie. Choć korzyści wynikających z prowadzenia biznesu w sieci jest wiele, trzeba zdawać sobie także sprawę z potencjalnych zagrożeń. A jak ich uniknąć? Skorzystać z pomocy prawnika od prawa elektronicznego.

Prowadzenie sklepu internetowego a pomoc prawnika

Jedną z najpopularniejszych form działalności gospodarczej w sieci jest prowadzenie sklepu internetowego. W porównaniu do stacjonarnych oddziałów, taki sklep wymaga o wiele mniejszych nakładów kapitału, a zainteresowanie kupowaniem w sieci stale rośnie. Trzeba się jednak ustrzec przed wieloma prawnymi zagrożeniami, które się z tym wiążą.

Prawnik z Kancelarii Informatica Legis we Wrocławiu pomoże stworzyć regulamin sklepu www, politykę ochrony danych osobowych czy politykę cookies. Choć mogłoby się wydawać, że są to pozornie błahe sprawy, brak tej dokumentacji może spowodować roszczenia ze strony klientów lub… kary podczas kontroli właściwych urzędów. Ponadto trzeba mieć świadomość, że istnieją przepisy dotyczące świadczenia usług drogą elektroniczną, a nie stosowanie się do nich może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Ochrona danych osobowych w internecie

W czym jeszcze pomoże prawnik z Wrocławia? Przede wszystkim w przygotowaniu procedur dotyczących gromadzenia, przechowywania lub archiwizowania danych osobowych. Co istotne, kwestią tą powinni zainteresować się nie tylko właściciele sklepów internetowych, ale tak naprawdę wszyscy przedsiębiorcy prowadzący e-biznes. Co ciekawe, możliwość zapisania się do newslettera także jest sposobem na gromadzenie danych osobowych, które trzeba w bezpieczny sposób przetwarzać.

Co w takiej sytuacji może zrobić prawnik w firmie? Przede wszystkim często konieczne jest przeprowadzenie audytu sprawdzającego dotychczas stosowane procedury. Już na tym etapie może okazać się, że wykrytych zostanie wiele nieprawidłowości, które trzeba będzie natychmiast wyeliminować. Ponadto adwokaci przygotują niezbędną dokumentację, wskażą o co należy jeszcze zadbać oraz dostosują politykę ochrony danych osobowych do wymogów stawianych przez GIODO oraz… RODO. Nowe, zaostrzone przepisy określają, jak należy chronić dane osób fizycznych. Konieczne często okazuje się wdrożenie nowych procedur oraz przeszkolenie pracowników w tym zakresie.

Ochrona własności intelektualnej w internecie

Dotychczas mowa była głównie o przedsiębiorcach, którzy muszą dostosować się do wielu wymagań prawnych. Nie można jednak zapomnieć o innych aktywnych użytkowników internetu, których prawa również mogą być zagrożone. Mowa tu o wszelakiego rodzaju twórcach udostępniających swoje prace w sieci.

Często okazuje się, że ich prawa autorskie są nagminnie naruszane, a próby dochodzenia do zaprzestania tych procedur są mozolnym zadaniem. Dlatego prawnik może pomóc w ochronie własności intelektualnej.

Najczęściej po taką pomoc zgłaszają się autorzy programów komputerowych, gier czy baz danych, choć trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że prawem autorskim objęte się także zdjęcia, obrazy czy utwory literackie.

Exit mobile version