Rosnące ceny najmu nieruchomości powodują, że coraz większa liczba wrocławian zastanawia się nad zmianą mieszkania na mniejsze. Jak zorganizować taką przeprowadzkę? I na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę w jej trakcie?Rosnące ceny najmu nieruchomości powodują, że coraz większa liczba wrocławian zastanawia się nad zmianą mieszkania na mniejsze. Jak zorganizować taką przeprowadzkę? I na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę w jej trakcie?
Wyprowadzka do mniejszego mieszkania — dlaczego warto sięgnąć po pomoc fachowców?
Przeprowadzka to skomplikowany proces, jednak wiele działań, wykonywanych w jego ramach, można zlecić wyspecjalizowanym firmom przeprowadzkowym. Przykładowa oferta jednej z nich, przedstawiona na stronie mklogistyka.pl, obejmuje m.in.:
- przewożenie i przenoszenie dobytku;
- rozkręcanie i ponowne składanie mebli;
- wywóz niepotrzebnych rzeczy do punktu utylizacji.
Dla wielu mieszkańców Wrocławia najważniejsza jest jednak pomoc w skoordynowaniu wszystkich prac, oferowana przez profesjonalne podmioty, działające na tym rynku.
Od czego zacząć? Przygotowania do przeprowadzki we Wrocławiu
Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednio wczesne zaplanowanie przeprowadzki — dzięki temu zyskamy pewność, że zdążymy odpowiednio się do niej przygotować. Warto też poszukać informacji, dotyczących sposobów organizacji takiego przedsięwzięcia — wszystkich, którzy są nimi zainteresowani, zapraszamy na blog przeprowadzkowy, prowadzony przez ekspertów z tej branży. Jak podają specjaliści, pracujący dla wspomnianej witryny, w przypadku przenosin do mniejszego mieszkania, działania należy rozpocząć od dokładnego wyselekcjonowania rzeczy, które chcemy zabrać ze sobą. Warto zrobić to w dwóch etapach: najpierw zająć się meblami, później — pozostałymi elementami dobytku.
Jak wybrać meble, które zabierzemy ze sobą do mniejszego mieszkania?
Przy wyborze mebli warto brać pod uwagę specyfikę nowego lokum. We Wrocławiu wiele mieszkań o niskim metrażu znajduje się w starej zabudowie. Niektóre z nich powstały tuż po wojnie, przez podział większych lokali. W związku z tym mają one często nietypowy rozkład. Przed przystąpieniem do planowania przeprowadzki do jednego z nich, warto dokładnie wszystko wymierzyć i ustalić, czy posiadane przez nas meble będą pasować do kształtu takiego właśnie, niestandardowego lokum. Oczywiście sprawdzenie, czy szafa lub stół zmieszczą się w mieszkaniu, jest dobrym pomysłem również wtedy, gdy przeprowadzamy się do nowszego budynku.
Przeprowadzka — jak dokonać selekcji rzeczy?
Kolejnym krokiem powinna być dokładna selekcja drobnych rzeczy, które weźmiemy ze sobą. W praktyce nie warto pakować przedmiotów, które:
- są w złym stanie technicznym;
- okażą się bezużyteczne w nowym mieszkaniu;
- nie są przez nas używane (dotyczy to zwłaszcza ubrań).
Co z nimi zrobić? Wyjść jest kilka — możemy je zutylizować, rozdać znajomym lub przekazać jednej z licznych we Wrocławiu organizacji charytatywnych, zajmujących się ich zbiórką.
Jak spakować rzeczy przy przeprowadzce do mniejszego lokum?
Kiedy już zdecydujemy, co chcemy ze sobą zabrać, możemy przystąpić do pakowania rzeczy. Ważnymi kwestiami są w tym wypadku:
- Przygotowanie odpowiedniej ilości pudeł. Można poprosić o nie w sklepie (każda niemal placówka handlowa ma nadmiar pustych kartonów po wyładowanych towarach) lub kupić w internecie.
- Właściwe oznaczenie pakunków. Warto wypisać na ich powierzchni nazwy pomieszczeń, w których ma znaleźć się zawartość — przyspieszy to pracę przy wyładunku. Odrębną kwestią jest oznakowanie według odpowiedniego klucza pudeł z przedmiotami, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu (pracownicy firmy przewozowej zwrócą na nie szczególną uwagę).
Jako zabezpieczeń można użyć ścierek i ręczników. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której — po wyładunku zawartości kartonów — w niewielkiej przestrzeni nowego mieszkania znajdować się będzie masa niepotrzebnych już wypełnień (np. starych gazet).
Jak wypakować rzeczy w nowym mieszkaniu we Wrocławiu?
Jeżeli nowy lokal jest mniejszy niż ten dotychczas przez nas zajmowany, konieczne będzie też zorganizowanie prac przy wypakowywaniu przywiezionych rzeczy tak, by przebiegły szybko i sprawnie (w innym wypadku zalegające wszędzie pudła utrudnią nam poruszanie się po mieszkaniu). Najlepiej zachować następującą kolejność:
- Przeniesienie wyposażenia niezbędnego do dalszych działań, np. noży do otwierania kartonów i narzędzi do montażu szaf i szafek (dobrym pomysłem jest trzymanie ich przez cały czas w osobnym, podręcznym pojemniku).
- Wyładunek i skręcenie mebli.
- Wypełnienie szaf. Rzeczy, które do nich trafią, zajmują zwykle najwięcej przestrzeni, ich wypakowanie pozwoli więc usunąć z mieszkania dużą ilość kartonów. To z kolei ułatwi nam dalsze działania.
- Ułożenie pozostałych przedmiotów na ich miejscach docelowych.
Końcowym etapem przeprowadzki powinno być pozbycie się niepotrzebnych już pudeł — można np. oddać je do jednego z wrocławskich punktów zbiórki makulatury.