Site icon wroclawianin.info

„Przerwana odyseja” – polsko-macedońska koprodukcja we Wrocławiu

21 listopada, we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, odbędzie się premiera spektaklu „Przerwana odyseja”, który stanowi wspólne dzieło polskich i macedońskich artystów. Sztuka wystawiona zostanie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.

„Przerwana odyseja” przedstawia historię powojennych osiedleńców Dolnego Śląska. Akcja ogniskuje się wokół skutków greckiej wojny domowej, a zatem przesiedlenia w 1948 r., niemal 30 tys. dzieci, z objętych walkami terenów, na ziemie Europy Środkowej i Wschodniej. Część z uchodźców, trafiło na obszar Dolnego Śląska, gdzie otrzymali pomoc i możliwość rozpoczęcia nowego życia.

Sztuka jest dwujęzyczna i składa się z dwóch części. Pierwsza z nich pozwala na poznanie perspektywy Polaków, którzy podjęli się opieki nad macedońskimi dziećmi, druga zaś porusza kwestię rozrachunku z przeszłością i wspomnieniami przez dorosłych już uczestników exodusu.

Spektakl został zrealizowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i Ministerstwa Kultury Republiki Macedonii oraz przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Premiera spektaklu – 21 listopada, o godz. 19. Bilety w cenie 15 zł, do nabycia na stronie Wrocławskiego Teatru Współczesnego: LINK.

KR

Exit mobile version